Jak ugotować parówki? Zobacz: jak uniknąć błędów podczas gotowania parówek

Jak ugotować parówki? Zobacz: jak uniknąć błędów podczas gotowania parówek

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Parówki to ulubiona wędlina na śniadanie i nie tylko

Parówki są idealnym rozwiązaniem o każdej porze roku. Im więcej zawierają czystego mięsa, tym są bardziej odżywcze. Warto wiedzieć, że parówki są produktem gotowym do spożycia. Wystarczy tylko je podgrzać. Jak uniknąć błędów podczas gotowania parówek? Zobacz, jak w 5 krokach prawidłowo ugotować parówki.

1. Wyjmij wcześniej parówki z lodówki

Parówki należy wyjąć z lodówki na 20 minut przed gotowaniem. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zimne parówki wrzucone do wrzątku mogą popękać. Nie chcemy tego. Popękane parówki są bez smaku. Dlatego zawsze do gorącej wody wkładamy parówki w temperaturze pokojowej.

2. Zagotuj wodę dla parówek

Parówki zawsze wkładamy do wrzątku. To przyspiesza gotowanie i zapobiega niepotrzebnemu wypłukaniu smaku z parówek zbyt długo podgrzewanych. Do wody warto dodać dla smaku kilka ziaren ziela angielskiego. Przyprawy podnoszą smak parówek. 

3. Zdejmij osłonkę z parówek

Zdejmij z parówek plastikową osłonkę. Tradycyjne parówki premium mają osłonki z naturalnego flaczka. Osłonki naturalnej nie należy usuwać.

4. Parówki wrzuć na wrzątek

Parówki zawsze wkładamy do wrzącej wody. Zmniejszamy ogień. Gotujemy bez przykrycia. Intensywne gotowanie we wrzącej wodzie może spowodować popękanie parówek. Para, która się wytworzy we wnętrzu kiełbaski rozsadzi parówkę od środka. 

5. Ile gotować parówki?

Parówek nie należy gotować zbyt długo. Ponieważ parówki są produktem wędliniarskim już ugotowanym, homogenizowanym (silnie rozdrobnionym) nie potrzebują długiej obróbki cieplnej. Warto wiedzieć, że parówki zawierają sole peklujące. Z tego względu również nie należy ich przegotować. Podczas obróbki cieplnej sole peklujące ulegają rozkładowi na związki potencjalnie szkodliwe. Dlatego parówki wystarczy podgrzewać w gorącej wodzie przez 3-5 minut w zależności od ich wielkości. Małe paróweczki wystarczy podgrzewać 3 minuty. Duże parówki 5. A w przypadku serdelków wystarczy od 5 do 7 minut. 

Zobacz także: Parówki - czy powinno się je jeść? Jak wybrać parówki z dobrym składem?

Ocena: 3,3
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).