Czy drożdże można mrozić? Jak zamrozić świeże drożdże? Oto 2 najlepsze sposoby

Czy drożdże można mrozić? Jak zamrozić świeże drożdże? Oto 2 najlepsze sposoby

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Świeże drożdże można mrozić na 2 sposoby

Czy drożdże można mrozić? Oczywiście, że tak. Drożdże to żywe organizmy jednokomórkowe. Jednak nie bójcie się o ich żywotność! Specyficzna budowa komórki drożdży pozwala przetrwać drożdżom mrożenie w niskich temperaturach. Jak zamrozić drożdże? Oto kilka sprytnych sposobów. 

Dlaczego drożdże można mrozić

Drożdże to jednokomórkowe organizmy żywe, a dokładniej jednokomórkowe grzyby z rodziny drożdżakowatych. Komórki drożdzy są tak małe, że można je zobaczyć tylko pod mikroskopem. Jest ponad 30 gatunków, ale w piekarnictwie używa się drożdży szlachetnych. Te pracowite stworzenia odpowiedzialne są za fermentację alkoholową. Z cukrów pod wpływem enzymów wytwarzanych przez drożdże powstaje alkohol oraz dwutlenek węgla. Właściwie trzeba powiedzieć, że bardzo dużo dwutlenku węgla i to ten gaz napowietrza nasze ciasta, nadając im oczekiwaną puszystość.

Drożdże dzięki specyficznej budowie są odporne na mrożenie. Komórka drożdży pokryta jest błoną komórkową oraz dodatkowo ścianą komórkową. I to ta ściana komórkowa zbudowana z wielu warstw celulozy chroni drożdże przed niską temperaturą. 

Świeżość drożdży - jak sprawdzić?

Śwież drożdże powinny być wilgotne, ale nie lepkie i lejące się. Powinny ładnie pachnieć drożdżami, świeżo i przyjemnie. Kostki drożdży nie mogą mieć przesuszonych i popękanych brzegów. Absolutnie wykluczone są te pokryte nalotem i pleśnią. 

Kupując świeże drożdże zawsze sprawdź datę ważności, rozchyl opakowanie i zobacz jak wygląda kostka drożdży. 

Jak długo można mrozić drożdże?

Drożdże można przechowywać w zamrażarce do 6 miesięcy. 

Sposób 1. Podziel i zamroź

Świeże drożdże sprzedawane są w opakowaniach po 100 g. Zazwyczaj do ciasta używa się porcji 8-10 g świeżych drożdży na 500 g mąki. Czasem dwukrotność lub trzykrotność tej porcji. Dlatego przed zamrożeniem warto podzielić drożdże na porcje po około 10 g.

Każdą porcję wkładamy do małego woreczka foliowego i starannie zawiązujemy. Teraz wystarczy je włożyć do zamrażarki. Przed użyciem wyjmij drożdże z zamrażarki i pozostaw na 30 minut w temperaturze pokojowej. Następnie postępuj z nimi, tak jak zwykle. 

Sposób 2. Wymieszaj z mąką i zamroź

Tę metodę stosują piekarze. Dlaczego? Bo nie musisz czekać. Drożdże zamrożone nawet w małej bryłce potrzebują czasu, aby odtajać. Natomiast drożdże wymieszane z suchą mąką można użyć od razu po wyjęciu z zamrażarki. Przygotować z nich zaczyn lub dodać do misy maszyny do pieczenia chleba. 

Jak to zrobić? Do miski wrzuć 250 g mąki pszennej i dodaj 100 g świeżych pokruszonych drożdży. Wymieszaj, a następnie rozcieraj palcami, aby nie było grudek, a każdy drożdżowy zalążek dokładnie pokrywały ziarna mąki. Teraz podziel zawartość miski na 10 porcji. Każdą porcję zapakuj do foliowego woreczka i dobrze zamknij. Może je włożyć do zamrażarki. Mieszanina mąki i drożdży po wyjęciu z zamrażarki jest sypka i gotowa do użycia. To naprawdę skuteczny sposób!

Uwaga! Nie zamrażaj ponownie

To bardzo ważne! Rozmrożonych drożdży i nie zużytych nie wolno ponownie zamrażać. Nie tylko są już bezużyteczne, ale również mogą być szkodliwe dla zdrowia i życia. W rozmrożonych i ponownie zamrożonych drożdżach mogą toczyć się procesy gnilne niebezpieczne dla twojego zdrowia. 

Ocena: 4,0