Grzyby - gdzie szukać, żeby znaleźć?

Grzyby - gdzie szukać, żeby znaleźć?

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Kurki - przepyszny dodatek do jajecznicy.

Kiedy sezon grzybiarski rozpocznie się na dobre, wystarczy wziąć koszyk i ruszać do lasu. Przed wycieczką warto poznać jednak kilka wskazówek, kiedy, gdzie i jak szukać grzybów.

Gdzie szukać grzybów

Podstawą udanego grzybobrania jest wybór odpowiedniego miejsca. Każdy gatunek grzybów ma swoje „ulubione”. Podgrzybki rosną wszędzie, zwłaszcza na trawiastym wilgotnym poszyciu, lubią lasy sosnowe i liściaste. Grzyby w tym otoczeniu można spotkać głównie pod dębami i grabami, przeważnie w mchu.

Zajączki i borowiki

Zajączki lubią ukrywać się w lasach iglastych w towarzystwie borówki czarnej. Borowiki znajdziemy najczęściej pod wysokimi sosnami i świerkami, a w lasach liściastych pod dębami i bukami, na obrzeżach lasów, na glebach piaszczystych. Najobficiej rosną w górskich lasach sosnowych.

Koźlarze, maślaki, kanie

Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami, na zboczach i w parowach. Maślaki najczęściej rosną w trawach, lasach iglastych, zwłaszcza w młodnikach sosnowych. Kanie występują głównie w świetlistych lasach liściastych pod bukami, rzadziej w iglastych, na skraju lasu, na łąkach. Lubią miejsca trawiaste, ciepłe. Kurki natomiast znajdziemy w siedliskach sosnowych.

Kurki, gąski żółte i siwe

Gąski żółte i siwe skrywają się zagrzebane w pisaku w lesie iglastym, zwłaszcza wśród sosen. Rydze rosną głównie w lasach sosnowych, na polanach, lubią gleby piaszczyste, obrzeża lasów i miejsca trawiaste. 

Ważne, aby zbierać tylko te okazy, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne!

Ocena: 2