Ile kosztuje dynia? Ceny dyni olbrzymiej i hokkaido

Ile kosztuje dynia? Ceny dyni olbrzymiej i hokkaido

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Dynia ma około 20 różnych odmian - niektóre są typowo dekoracyjne

Dynia to symbol Halloween, dlatego często kupowana jest w celach dekoracyjnych. Za to miąższ i pestki to wyjątkowe przysmaki, w dodatku uniwersalne kulinarnie. Sprawdź, ile kosztuje dynia i jakie odmiany dyni są najdroższe.

Dynia jest rodzajem roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych, obejmującym około 20 gatunków. Choć w stanie naturalnym występuje w strefach klimatu gorącego i ciepłego Ameryki Południowej, to już od lat uprawiana jest też w Polsce. Można zrobić z niej pyszną zupę krem, niezapomniane puree lub po prostu upiec i zjeść - smakuje jak słodki ziemniak i jest niezwykle pożywna. Odkąd Polacy odkryli właściwości dyni, jej cena na naszym rynku zaczęła powoli rosnąć.

Odmiany dyni i ich ceny

W Polsce najbardziej popularne stały się dwie odmiany dyni - dynia olbrzymia oraz dynia hokkaido (na popularności zyskuje również dynia piżmowa). Pierwsza jest znacznie większa i idealnie nadaje się do halloweenowych zabaw, druga natomiast - dużo smaczniejsza, ale i dużo mniejsza, ma bardziej podłużny kształt. W małych marketach, jak i hipermarketach ceny dyni olbrzymiej oscylują wokół kilku złotych za kilogram (5-8 zł). Najtaniej dynię można kupić jesienią. Dynia hokkaido jest znacznie droższa od dyni olbrzymiej. W przeliczeniu na kilogram w granicach 10-12 złotych.

W przededniach Halloween ceny dyni nieco zwyżkują. Z sentymentem można wspominać to, że jeszcze kilka lat temu kilogram dyni kosztował ok. 2-3 złotych...

Ocena: 2,8