W czym pić alkohol: jakie kieliszki, szklanki i kufle wybrać do domu?

 W czym pić alkohol: jakie kieliszki, szklanki i kufle wybrać do domu?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Są kieliszki, które obowiązkowo powinny się znaleźć w naszym barku, ale są też takie, bez których śmiało możemy się obyć.

To, w jakim kieliszku podajemy alkohol nie jest bez znaczenia. Jest to istotne nie tylko ze względu na savoir-vivre, ale także na smak trunku i jego prezencję. Wino czerwone np. musi mieć odpowiednią przestrzeń, by oddychało i wydobył się z niego odpowiedni aromat i smak. Podobnie rzecz ma się z koniakiem i whisky.

kieliszki, które obowiązkowo powinni się znaleźć w naszym barku, ale są też takie, bez których śmiało możemy się obyć np. specyficzny kieliszek do martini, chyba że jest to jeden z naszych ulubionych trunków.

Jakie kieliszki warto mieć?

Kieliszki do czerwonego wina
To zwykle pełne, pękate kieliszki. Są lekko zwężane u góry, by aromat nie ulotnił się zbyt szybko. Niektóre to prawdziwe kule. Wyglądają bardzo elegancko.

Kieliszki do białego wina
Zdecydowanie węższe i na dłuższej nóżce. Mogą być lekko zwężane u góry (choć ze względu na smuklejszy kształt, różnica nie jest aż tak duża). W tej grupie kieliszków bardzo popularne są to tzw. tulipany – rozszerzające się ku górze. Ostatnio modne są także kieliszki prostokątne – równe na całej długości. Wyglądają bardzo dystyngowanie.

Kieliszki do szampana
To najbardziej zmieniające się grupa – naprzemiennie raz modne są smukłe wysokie szampanówki, na długiej nóżce (czasem wręcz trójkątne) – innym razem szerokie, zajmujące dużo przestrzeni, ale prezentujące się równie elegancko, kieliszki okrągłe. Wadą tych ostatnich na pewno jest przechowywanie i większa powierzchnia – bąbelki szybciej uciekają.

Kieliszki do czystej wódki
Pierwszy parametr to pojemność – warto zwrócić na to uwagę przed zakupem. Bardzo ładnie prezentują się kieliszki do wódki, na wysokiej nóżce. Ostatnio modne są kieliszki, częściowo zapełnione szkłem – sam kieliszek wygląda na duży, ale mieści się w nich tyle trunku, co w tradycyjnych.

Szklanki do alkoholu na specjalne okazje

Long drinki
Sprawdzą się do przygotowywania drinków, koktajli, mrożonej herbaty itd. Ich kształty są bardzo różne –  najważniejsze, by była to długa szklanka. 

Short drinki
Służą do tzw. małych drinków (mocne alkohole, zwykle nierozcieńczane), np. whisky. Zwykle mają grube dno i są bardzo masywne. Idealne do męskich dłoni.

Szklanka (kufel) do piwa
Tradycyjny kufel jest bardzo ciężki, szczególnie dla kobiet. Bardzo dobrze, szczególnie w rękach kobiet, prezentują się smukłe szklanki na krótkiej nóżce.

Barówki
W domowym barku warto mieć jednak tradycyjne długie szklanki do piwa tzw. barówki.

Odpowiednie czyszczenie szkła

Co jakiś czas warto zrobić przegląd stanu kieliszków – szczególnie tych najrzadziej używanych np. do szampana. Powinniśmy raz na kilka miesięcy umyć je w wodzie z octem i dokładnie osuszyć – wycierając specjalną ściereczką (zwykła może zostawiać drobne włókna na szkle). Pozostawienie do wysuszenia też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo mogą zostać zacieki. Najlepiej, jeśli możemy, zrobić to w zmywarce. Dzięki nabłyszczaczowi przywrócimy szkle dawny blask i nie będziemy się wstydzić wyjąć je podczas przyjęcia. Do mycia kieliszków nie używaj zbyt silnie pachnących detergentów – szczególnie na krótko przed użyciem.

Znakowanie kieliszków

Znasz ten problem? Przyjęcie stojące w domu – pełno gości i zamieszanie z kieliszkami. Zastanawianie się czy to mój kieliszek może wywołać niezręczne zakłopotanie. Jeszcze gorzej, gdy przez pomyłkę napijemy się nie ze swojego naczynia. Rozwiązaniem jest stawianie kieliszka w określonym miejscu lub zakup specjalnych oznaczeń na kieliszki – gumowe przyssawki w różnych kolorach i kształtach – każda niepowtarzalna. Wtedy wystarczy tylko zapamiętać swój kształt i kolor i nie pomylimy swojego naczynia z kieliszkiem sąsiada.

Ocena: 0