Historia piernika toruńskiego, czyli od kiedy w Polsce znane są pierniki

Historia piernika toruńskiego, czyli od kiedy w Polsce znane są pierniki

Autor Zdjęcia: Fabryka Cukiernicza Kopernik

Tradycja wypiekania toruńskich pierników  sięga w tym mieście XIII wieku - skoro w XIV pierniki były już znane także poza granicami Polski

Większość z nas na hasło pierniki – głośno lub w domyśle – dopowiada toruńskie pierniki. Owszem, z Torunia pochodzi najbardziej znany dzisiaj producent tego przysmaku, ale historia toruńskich pierników jest znacznie dłuższa.

Zobacz także: Przepis na domowe pierniki toruńskie: katarzynki, uszatki, serduszka.

Najdawniejsze dzieje toruńskich pierników

Pierwsze wzmianki o wypiekach z charakterystycznym smakiem i zapachem pochodzących z Torunia mają prawie 700 lat. Przepis na piernik, czyli specjał z mąki, mleka, wody, miodu i specjalnej mieszanki przypraw, wypiekany w określonej  temperaturze, okazał się specjalnością właśnie toruńskich piekarzy.

W średniowieczu wypiekami zajmowały się cechy rzemieślnicze, które swoje receptury traktowały jak największe tajemnice, stąd nie udawało się odtwarzanie przepisów w innych miastach. Pierwsze wzmianki o toruńskich piernikarzach pojawiły się w XVI wieku. Już wtedy toruńskie wypieki były tak popularne i pożądane, że wywożono je do innych krajów.

Współczesna historia piernika

Współczesne pierniki mają korzenie w pierwszej fabryce pierników Gustawa Weesego, otwartej w 1751 roku i która istnieje nieprzerwanie do dzisiaj! Pierwsza siedziba fabryki z niektórymi elementami wyposażenia przy ul. Małe Garbary na poznańskiej starówce zachowała się do dzisiaj, chociaż z piernikami nie ma już nic wspólnego.  

Kolejna fabryka powstała w 1907 roku, a jej właścicielem był Kaszub - Jan Ruchniewicz. II wojnę światową przetrwała tylko fabryka Weesego, która została upaństwowiona pod nową nazwą Fabryka Cukiernicza Kopernik. Aż do 1989 roku był to jedyny w Polsce producent toruńskich pierników, wypiekanych według prawnie zastrzeżonych receptur. Dopiero po transformacji gospodarczej pojawiła się dla niej konkurencja w całym kraju, ale produkowane przez nią pierniki nadal w naszym pojęciu są toruńskie...

Sprawdź także >>> Chatka z piernika z lukrem i cynamonem

Ocena: 3