Co można wkładać do kuchenki mikrofalowej, a czego nie?

Co można wkładać do kuchenki mikrofalowej, a czego nie?

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Kuchenka mikrofalowa znacznie ułatwia życie codzienne, ale należy korzystać z niej z rozwagą

Wiele z nas nie wyobraża sobie już życia bez mikrofalówki. Dzięki temu małemu urządzeniu AGD możemy oszczędzić czas i cieszyć się ciepłymi potrawami o każdej porze. Kuchenki mikrofalowej używamy nie tylko do podgrzewania, ale i do rozmrażania. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przy odrobinie nieuwagi mikrofalówka może być niebezpieczna. Sprawdź, czego nie wolno wkładać do mikrofalówki.

Mikrofale sprawiają, że cząsteczki wody w danym ciele nagrzewają się poprzez drgania. Ich ciepło natomiast przekazywane jest cząsteczkom podgrzewanego ciała i rośnie jego temperatura. Dlatego w mikrofali należy podgrzewać materiał, który zawiera wodę, czyli przede wszystkim produkty spożywcze.

Czego nie wkładać do mikrofali?

Używając kuchenki mikrofalowej, należy bezwzględnie pamiętać o tym, czego nie należy poddawać działaniom mikrofal. Pod żadnym pozorem nie wolno do kuchenki wkładać przedmiotów metalowych, takich jak sztućce, miseczki czy puszki. Pozłacane czy posrebrzane talerze również nie nadają się do podgrzewania w kuchence. Mikrofale nie działają bezpośrednio na metale, ale wywołują w nich prądy wirowe. Przez to przedmiot nagrzewa się, iskrzy, a nawet może się zapalić.

Z kolei niemetalowe, ale zamknięte pojemniki, takie jak pudełka, słoiki czy butelki, przed ogrzaniem należy otworzyć lub odkręcić. Zwiększone ciśnienie w podgrzewanym pojemniku może go po prostu rozerwać. Może to kuchenkę zanieczyścić, a nawet ją zniszczyć. Podobny efekt wywoła podgrzewanie w mikrofali jajka w skorupce.

Eksperymenty z mikrofalówką

Warto przypomnieć, że poza przedmiotami metalowymi do kuchenki mikrofalowej nie wkładamy sprzętu elektronicznego, dyskietek, płyt CD, żarówek, baterii, magnesów ani żywych stworzeń. Należy unikać eksperymentów i nieodpowiedzialnych zachowań, by korzystanie z kuchenki było w pełni bezpieczne.

Ocena: 2,8