Cytryna: jak ją wykorzystać w kuchni, gospodarstwie domowym i dla urody?

Cytryna: jak ją wykorzystać w kuchni, gospodarstwie domowym i dla urody?

Autor Zdjęcia: photos.com

Sok z cytryny zawiera kwas pomocny przy usuwaniu plam - z odzieży, rąk. Cytryna doskonale niweluje również nieprzyjemne zapachy

Cytryna to wielce pożyteczny owoc i pełen witamin naturalny lek. Niezbędna w kuchni, okazuje się również przydatna w innych sytuacjach. Do wykorzystania jest nie tylko sok z cytryny, ale również pachnąca skórka cytrynowa.

Cytryna wywabia plamy z atramentu

Zwilżając zaplamione miejsce, trzeba podłożyć pod tkaninę ściereczkę i pozostawić do wyschnięcia. Dopiero potem oczyszczone miejsce trzeba starannie wypłukać. Podobnie postępujemy przy plamach z tuszu, farb akwarelowych i temper.

Cytryna usuwa plamy z dłoni

Miąższ z wyciśniętej cytryny znakomicie zmywa z rąk plamy po obieraniu ziemniaków i warzyw oraz usuwa z dłoni zapach po cebuli, czosnku i innych produktach.

Cytryna odświeża gąbki

Zabrudzone gąbki namocz w zimnej wodzie, mocno wyciśnij, a następnie przełóż do wody z cytryną i znów kilka razy wypłucz i wyciśnij.

Cytryna przyspiesza ubijanie białek

Białka jajka można szybciej ubić, dodając kilka kropel soku z cytryny.

Suszona skórka cytryny idealny dodatek

Do ciast, wódek i kompotów - jako zapach. Do ryżu - zachowa on śnieżną biel i nie rozgotuje się, gdy dodamy do wody parę kropel soku lub kwasku cytrynowego.

Cytryna likwiduje przykry zapach

Zapach potraw zniknie z mikrofalówki, jeśli włożysz do środka kilka plasterków cytryny i włączysz kuchenkę na 5 min, ustawiając maksymalną moc. Usuniesz woń z ryb z naczyń, w których były przyrządzane, jeśli przetrzesz je skórką cytryny. Plasterek cytryny wystarczy, by oczyścić ręce zabrudzone podczas obierania warzyw; usunie również nieprzyjemny zapach z rąk po pracach domowych. Przy okazji wybieli i wygładzi skórę.

Co jeszcze warto wiedzieć o cytrynie?

  • Cytryny są bardziej soczyste, jeżeli leżą przez pewien czas na słońcu lub w ciepłym miejscu. Silnie rozgrzana cytryna, np. nad ogniem albo w gorącej wodzie, wydziela podwójną ilość soku.

  • Im cięższa cytryna, tym więcej soku zawiera.

  • Kilka kropli soku z cytryny na ćwierć szklanki ciepłej wody to doskonała płukanka łagodząca drapanie w gardle.

  • Kropla soku z cytryny zakroplona do nosa ułatwia oddychanie, szczególnie podczas kataru.

  • Jeśli chcemy podtrzymać gasnący ogień, np. w kominku, wystarczy wrzucić do niego kilka wyschniętych skórek cytryny.

Ocena: 1,5