Witajcie na planecie grzybów! Roberta Hofrichter "TAJEMNICZE ŻYCIE GRZYBÓW" [WIDEO+RECENZJA]

Witajcie na planecie grzybów! Roberta Hofrichter

Autor Zdjęcia: materiały prasowe Prószyński i S-ka

Zagadkowe grzyby są panami świata, czy nam się to podoba, czy nie. 

Ponieważ miłość do grzybów jest sprawą niezwykle emocjonalną książkę Tajemnicze życie grzybów połknęliśmy na jedno posiedzenie. Autorem książki jest Robert Hofrichter, wielki znawca i miłośników grzybów. Daliśmy mu się oczarować wiedzą, erudycją i dowcipem. Polecamy gorąco książkę Roberta Hofrichtera Tajemnicze życie grzybów wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

 

Okładka książki Roberta Hofrichtera TAJEMNICZE ŻYCIE GRZYBÓWNie są ani roślinami, ani zwierzętami. Żyją najczęściej w ukryciu. A jednak bez grzybów nie byłoby naszych lasów, klimatu, a może i w ogóle życia na Ziemi – takiego, jakie znamy dzisiaj. Grzyby są panami świata, mają niezwykłe cechy, nawiązują zaskakujące sojusze, są pełne zagadek. Robert Hofrichter otwiera nam oczy na niewidzialny ekologiczny wszechświat, który rozciąga się pod naszymi stopami – i nie tylko tam!

Książka nie jest leksykonem ani atlasem grzybów. Nie chodzi w niej o porady, jak zbierać i przyrządzać te – niekiedy smaczne, niekiedy podstępne – skarby lasów. Ma raczej na celu wprawić w zdumienie czytelników nieznanym światem i jego fascynującymi zależnościami.

Z książki dowiemy się o niezwykłym partnerstwie rośli i grzybów - zwanym mykoryzą - bez którego nie byłoby życia na Ziemi. O poczciwej gąsce zielonce, powszechnie uznawanej za smaczny grzyb, która u niektórych osób obdarzonych mutacją genetyczną może wywołać silne zatrucie. O pieczarkach, które chłoną zapach podłoża zniechęcający do konsumpcji. O podgrzybkach i ich podstępnym pasożycie, który jest wysoce szkodliwy dla ludzi. 

Wybierzmy się więc na ekscytującą wędrówkę przez tajemniczy świat grzybów. Spotkamy w nim prawdziwych arystokratów i przebiegłych oszustów, sieci współpracy i oszałamiających mistrzów przemiany. Przede wszystkim jednak dowiemy się sporo o kontekście życia, o świecie wypełnionym walką i symbiozą, partnerstwem i współzawodnictwem.

Robert Hofrichter – urodzony w 1957 roku austriacki biolog, obrońca przyrody, dziennikarz i fotograf natury. Jest autorem licznych dzieł, w tym słynnego na całym świecie leksykonu grzybów. Fascynującym podziemnym światem zainteresował się w już dzieciństwie, i to zainteresowanie nie opuszcza go przez 50 lat!

Ocena: 0