Pieczywo w Lidlu: bezpieczne zakupy i przechowywanie

Pieczywo w Lidlu: bezpieczne zakupy i przechowywanie

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Chrupiący chleb prosto z pieca to najmilszy początek dnia

Sieć Lidl Polska stawia nacisk na bezpieczeństwo oferowanych produktów, w tym pieczywa. Obecnie w trosce o higienę chleb, bułki oraz ciastka pakowane są po kilka sztuk do torebek. Pieczywo sprzedawane w sklepach Lidl może być zamrożone, dzięki czemu unikniemy marnowania żywności.

Według badań zrealizowanych dla Federacji Polskich Banków Żywności Polacy najczęściej wyrzucają do kosza pieczywo. Marnowania chleba i bułek da się uniknąć poprzez poprawne ich przechowywanie oraz mrożenie – również tych wyrobów, które przed wypiekiem zostały poddane głębokiemu mrożeniu. W sklepach Lidl Polska pieczywo „Chrupiące z Pieca” jest odpiekane w wysokiej temperaturze na miejscu, dzięki czemu klienci zawsze mają dostęp do świeżych wyrobów o aromatycznym zapachu. W obecnej sytuacji zalecane jest jak najrzadsze wychodzenie z domu, również po zakupy, dlatego bez problemu możemy kupić chleb i bułki na zapas, a następnie przechowywać je w zamrażalniku. Potwierdza to Centrum Prawa Żywnościowego.

– Przepisy prawa żywnościowego nie zabraniają mrożenia odpieczonego pieczywa. Technolodzy żywności uważają, że taki proces jest bezpieczny. Tym samym, pieczywo głęboko mrożone, które zostało później dopieczone, może zostać ponownie zamrożone. Poddanie wyrobów piekarniczych obróbce termicznej powoduje, że produkt ten może być ponownie zamrażany bez żadnego wpływu na jego bezpieczeństwo – mówi dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska, współzałożycielka Centrum Prawa Żywnościowego A. Szymecka-Wesołowska, D.Szostek sp.j.

Dodatkowo w odpowiedzi na obawy związane z przenoszeniem wirusa poprzez artykuły spożywcze, Główny Inspektorat Sanitarny wystosował komunikat mówiący o tym, że nie ma żadnych doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową. Powołując się na komunikat opublikowany przez GIS – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wystarczy umieścić zakupione pieczywo na około 2 minuty w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 180-200°C. Dostępne źródła naukowe wskazują, że wirusy zanikają w temperaturze ok. 60-70°C.

 

Ocena: 5