Zakwas na chleb – jak go przygotować, przechowywać i wykorzystywać, by domowy chleb udał się za każdym razem?

2019-02-12 14:51

Chleb razowy na zakwasie nie tylko smakuje znacznie lepiej niż ten kupiony w sklepie, ale jest też od niego o wiele zdrowszy i dłużej pozostaje świeży. Mówimy, jak przygotować dobry zakwas, by móc samodzielnie piec zdrowy chleb.

Zakwas na chleb
Autor: Shutterstock Zakwas na chleb można przygotować samodzielnie

Spis treści

  1. Jak przygotować zakwas?
  2. Jak przechowywać zakwas?
  3. Zakwas na całe życie
  4. Jak wykorzystywać zakwas?

Jak przygotować zakwas?

Przygotowanie zakwasu na chleb razowy jest bardzo proste. Potrzebujemy tylko ½ szklanki mąki żytniej razowej i ½ szklanki letniej wody. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Przekładamy ją do wyparzonego litrowego słoika i przykrywamy, pozostawiając dostęp powietrza – najlepiej czystą ściereczką lub zakrętką, ale niezbyt szczelnie, by między nią a brzegiem słoja była niewielka szpara. Zakwas na chleb powinien dojrzewać przynajmniej przez 4 dni.

Słoik ustawiamy w ciepłym miejscu i codziennie dodajemy 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę wody, delikatnie mieszając zakwas. Proces fermentacji możemy uznać za zakończony, gdy na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.

Jak przechowywać zakwas?

Z wyrośniętego ciasta, do którego uprzednio dodaliśmy zakwas na chleb, odejmujemy 2-3 łyżki i przekładamy do mniejszego słoiczka. Trzymamy go w lodówce w niedokręconym słoiku. Powinien zachować swoje właściwości przez jakieś 2 tygodnie (gdy się zepsuje, zacznie nieprzyjemnie pachnieć). Jeśli datę przydatności zakwasu chcesz przedłużyć, wyjmij go z lodówki i nakarm. W tym celu dodaj po łyżce wody i po 1 łyżce mąki, wymieszaj i pozostaw na co najmniej 2 godziny, by masa się ogrzała i zaczęła pracować. Po tym zabiegu z powrotem włóż go do lodówki. Zakwas będzie gotowy do użytku przez kolejne 2 tygodnie.

Zakwas na całe życie

Jeśli nie masz cierpliwości, by co kilka tygodni bawić się w domowego alchemika, możesz też przechowywać zakwas na sucho. Aktywny zakwas rozsmaruj cienką warstwą na papierze do pieczenia i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze ok. 25˚C. Gdy stwardnieje, pokrusz go i przesyp do szczelnego pojemnika. Jeśli będzie ci potrzebny, wystarczy dodać trochę wody i wymieszać.

Jak wykorzystywać zakwas?

Nie dodawaj nigdy zakwasu z lodówki prosto do ciasta. Aby domowy chleb się udał, zakwas musi znów trochę popracować w cieple. Wyjmij go zawczasu z lodówki i pozostaw na godzinę. Następnie dodaj do słoika łyżkę mąki, wymieszaj i daj mu kolejną godzinkę albo dwie. Aktywny zakwas powinien mieć bąbelki, a tylko taki gwarantuje ci, że nigdy nie zastąpisz już domowego pieczywa tym kupionym w sklepie.