Alkohol do ryby - z jakimi trunkami podawać ryby?
Jaki alkohol do ryby? Jakie wino wybrać do ryby? Czy może podać wódkę? Albo piwo? Nie zrobisz błędu, jeśli do łososia lub tuńczyka podasz czerwone wino. Nie obowiązuje już sztywna zasada, że wyłącznie białe wina dobrze komponują się z daniami z ryb. Kieruj się swoim smakiem. Pamiętaj jedynie o tym, by były to wina wytrawne lub półwytrawne, nigdy słodkie czy półsłodkie. Polecamy przepisy na wyśmienite dania z pstrąga: Pstrąg pieczony z masłem czosnkowym, Pstrąg w sosie winogronowym oraz Pstrąg w orzechach pieczony na grillu.
Spis treści
Dawny zwyczaj podawania wina do ryb
Do niedawna obowiązywała zasada, że do dań z ryb podaje się wina białe. Powszechnie uważano, ze tylko takie wina - wytrawne i półwytrawne - dobrze komponują się z delikatnym mięsem ryb, podkreślają smak łagodnie doprawionych potraw, ale nie dominują ich. Współcześnie ważniejsze od sztywnych zasad są nasze gusty kulinarne. Tym bardziej, że gatunki ryb różnią się między sobą smakiem i nie zawsze białe wino jest tym, które stworzy z konkretną potrawą najlepszą kompozycje.
Chociaż kolor wina nie ma już takiego znaczenia, to nadal należy pamiętać, aby do ryb nie podawać win słodkich i półsłodkich.
Sprawdź również >>> Dorsz pieczony z warzywami
Jakie wino do jakiej ryby?
Czerwono wino doskonale podkreśli smak łososia i tuńczyka.
Wino półwytrawne pasuje do ryb duszonych i gotowanych, jak np. pstrąga.
Mocne wytrawne wino doskonale się sparuje z rybami smażonymi, pieczonymi i grillowanymi.
Sprawdź również >>> Pieczony łosoś z brokułami i smardzami
A co ze śledzikiem?
Do tradycyjnego śledzika w zalewie octowej podaje się wyłącznie wódki i piwa.
Mięso ryb będzie delikatniejsze, a wywar bardziej wyrazisty w smaku, jeżeli do gotowania doda się trochę białego wina wytrawnego.
Sprawdź również >>> Pstrąg duszony w ziołach