Kasza gryczana: jej właściwości i wartości odżywcze
Fundamentem kuchni staropolskiej były kasze. Ekspansja tańszego i bardziej wydajnego w uprawie ziemniaka, wszystko zmieniał. Dzisiaj powraca się do kasz, doceniając je jako źródło skrobi i ważnych dla naszego organizmu witamin oraz mikroelementów. Szczególnie godna polecenia jest kasza gryczana, która oprócz tego, że jest niezwykle smaczna i sycąca, to dodatkowo ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jakie są zalety kaszy gryczanej?
Spis treści
Kasza gryczana - właściwości zdrowotne
Kasza gryczana polecana jest szczególnie alergikom, ze względu na brak glutenu, ale także osobom na diecie – jest niezwykle sycąca, ale lekkostrawna. Zawiera dużo białka i błonnika, pomaga oczyścić przewód pokarmowy z zalegających resztek, a także utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Po za tym kasza gryczana to bogate źródło minerałów i witamin. Znajdziemy w niej zarówno magnez, żelazo, witaminę B1 i witaminę PP. Co więcej zawiera ona bardzo dużo przeciwutleniaczy (kilka razy więcej niż w czerwonym winie), które wspierają naturalną odporność organizmu oraz spowalniają procesy starzenia się.
Kasza gryczana jest szczególnie polecana osobom chorym na:
nadciśnienie
choroby serca
anemię
cukrzycę
osobom starszym
dzieciom
osobom skłonnym do depresji
ludziom żyjącym w ciągłym stresie
Jak ugotować kaszę gryczaną?
Kaszę gryczaną przed gotowaniem musimy dokładnie wypłukać w zimnej wodzie i odsączyć, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Do gotującej się wody (2 szklanki wody na szklankę kaszy) dodajemy łyżkę oleju, by ziarenka się nie kleiły. Kaszę gotujemy na małym ogniu pod przykryciem, do momentu wchłonięcia przez ziarenka wody (około 15 minut). Następnie trzymamy ją pod pokrywką jeszcze 10 minut.
Przeczytaj także: Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko? Jakie są proporcje kaszy i wody?