Witamina C - jakie są skutki przedawkowania?

Witamina C - jakie są skutki przedawkowania?

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Cytryna jest jednym z najpopularniejszych źródeł witaminy C.

Jeśli obawiasz się przeziębienia i łykasz dużo witaminy C, to szybko z tym skończ! Przedawkowanie sztucznej witaminy C może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia.

Skutki nadużywania witaminy C

Wysokie dawki witaminy C zwiększają wytwarzanie estrogenów.

Przy przyjmowaniu dużych dawek witaminy C może wytworzyć się kamica nerkowa, jelitowa oraz gruczołu krokowego, ponieważ odkłada się kwas szczawianowy w postaci złogów szczawianowych.

Przyjmowanie 0,5 g witaminy C dziennie powoduje rozkład od 50 do 95 proc. witaminy B12.

Szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet wykryli także zależność między przyjmowaniem wysokich dawek witaminy C a zachorowaniami na zaćmę. To ciekawe badania tym bardziej, iż uznaje się, że witamina C przyjmowana w optymalnych dawkach chroni przed zachorowaniem na zaćmę. Szwedzi przez ponad 8 lat śledzili losy około 24,6 tys. dorosłych kobiet. Okazało się, że u tych, które regularnie bądź okazjonalnie zażywały wysokie dawki witaminy C (1000 mg), o ok. 25 proc. wzrastało ryzyko konieczności poddania się operacji usunięcia zaćmy starczej.

Zastosowanie od 1 do 1,5 g witaminy C prowadzi do cukromoczu.

Jak uniknąć przedawkowania witaminy C

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, najlepiej jest przyjmować witaminę C w postaci naturalnej, czyli za pośrednictwem warzyw i owoców. Badania pokazują, że wtedy organizm jest sobie w stanie sam dawkować witaminę C i jej nadmiar po prostu wydala wraz z moczem.

Ocena: 1