Poradnik grillowy. Jak grillować warzywa?

Poradnik grillowy

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Warzywa z grilla urozmaica każdą biesiadę pod gołym niebem.

Jedzenie pod gołym niebem smakuje lepiej, a zwłaszcza te grillowane. Dodatek ziół i oliwy oraz marynowanie dodaje potrawom smaku i aromatu, którego nie uzyskasz podczas obróbki warzyw w garnku. Sprawdź, jak grillować warzywa.

Przygotowanie

Warzywa pokrój tak, żeby możliwie duża powierzchnia była pieczona. Np. cukinię i bakłażany pokrój na podłużne plastry. Jeżeli grillujesz rozmaite warzywa równocześnie zwróć uwagę, by były pokrojone na duże kawałki o podobnej wielkości - wtedy upieką się w tym samym czasie.

Większość warzyw do pieczenia kroi się na plastry o grubości 1 cm (cukinia, bakłażan, ziemniak, cebula), inne grilluje się podzielona na połówki (pomidory, papryka) lub w całości (szparagi, kukurydza, małe cebulki).

Wszystkie kawałki przeznaczone do opiekania posmaruj cienko oliwą z oliwek. Tłuszcz nie może skapywać, bo będzie się palił. Innym sposobem obróbki wstępnej jest zamarynowanie warzyw w mieszance oliwy, octu winnego (lub soku z cytryny), czosnku i ziół.

Pieczenie

Najlepiej na ruszcie położyć tackę. Umożliwi to upieczenie łatwo rozpadających się warzyw (np. cebuli i fenkułu) w plastrach, inne zaś ochroni przed przypaleniem. Przy grillowaniu warzyw obowiązuje zasada, że im mniej odwracania, tym lepiej. Pieczemy w temperaturze 175-230 st. C. Najlepsze są warzywa lekko chrupiące, opieczone na złoto. Z grillowanych warzyw można zrobić sałatkę przyprawioną sosem vinaigrette ze świeżymi ziołami.

Ocena: 0