Czosnek - dlaczego warto go jeść?

Czosnek - dlaczego warto go jeść?

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Zjadaj na kolację kanapkę z czosnkiem albo dodawaj go do gorącego mleka i wypijaj przed snem, zmobilizujesz w ten sposób system obronny do walki z chorobą.

Charakterystyczny zapach i ostry smak czosnku powoduje, że jedni go kochają, inni nienawidzą. Nie zmienia to jednak faktu, że od kilu tysięcy lat jest on stałym gościem zarówno w kuchni, jak i w domowej apteczce. Sprawdź, jakie są zdrowotne właściwości czosnku.

Czosnek na przeziębienie

Wszyscy bardzo dobrze znamy charakterystyczny, dla niektórych niezbyt przyjemny, zapach czosnku. Jest on spowodowany zawartością ponad 100 związków siarki obecnych w każdym ząbku. Po przekrojeniu, zmiażdżeniu lub wyciśnięciu, czosnek wydziela allicynę, czyli substancję o silnym zapachu, która ma działanie przeciwbakteryjne i niszczy wiele wirusów powodujących przeziębienie. Ponadto czosnek zawiera witaminy z grupy B, witaminę C oraz minerały: magnez, potas, żelazo i fosfor. Może więc być z powodzeniem stosowany w leczeniu bólu gardła, kataru i infekcji górnych dróg oddechowych.

>>>UPRAWA CZOSNKU. Jak uprawiać czosnek w ogrodzie. Kiedy sadzić i zbierać czosnek

Czosnek na krążenie

Czosnek jest środkiem rozrzedzającym i redukującym ciśnienie krwi - otwiera naczynia krwionośne, dlatego może być stosowany przez osoby mające problemy z krążeniem. Obniża poziom cholesterolu i „rozpuszcza” białka przyspieszające powstawanie miażdżycy

Czosnek po antybiotyku

Stosowanie czosnku jest zalecane po kuracji antybiotykowej. Odbudowuje on florę bakteryjną w jelitach – polecany jest szczególnie dzieciom.

Czosnek do ochrony przed grzybami i robakami

Czosnek jest świetny w walce z grzybami i robakami obecnymi w organizmie. Pomaga również w leczeniu pleśniawek i zapaleniu drożdżakowym.

Czosnek w kuchni

Dodawany jako przyprawa nadaje potrawie wyraźny smak i zapach. Świetnie sprawdza się również jako konserwant żywności.

Ocena: 2,8