Do marchewki dodaję owoc, który właśnie zaczyna sezon. Ta surówka zaskakuje smakiem
Niektóre połączenia smaków wydają się oczywiste od pierwszej chwili. Inne budzą lekkie zdziwienie, dopóki nie spróbujemy ich na własnym talerzu. Tak właśnie jest z surówką z młodej marchewki i moreli. Marchew wnosi naturalną słodycz oraz chrupkość, morele dodają soczystości i delikatnej kwaskowej nuty, a prażone pestki słonecznika sprawiają, że całość staje się bardziej wyrazista. To jedna z tych prostych letnich kompozycji, które wyglądają niepozornie, a potem okazuje się, że znikają ze stołu szybciej niż danie główne.
i
Dieta wegetariańska
Są warzywa, które lubią towarzystwo owoców
W polskiej kuchni od dawna przyzwyczailiśmy się do marchewki z jabłkiem. To połączenie ma swoje zalety, ale warto pamiętać, że młoda marchewka znakomicie odnajduje się również w towarzystwie innych sezonowych owoców.
Morele pasują do niej wyjątkowo dobrze. Oba składniki mają naturalną słodycz, ale każdy wnosi coś innego. Marchew pozostaje chrupiąca i świeża, natomiast morele dodają miękkości oraz soczystości. Dzięki temu surówka nie jest ani zbyt ciężka, ani przesadnie słodka.
Właśnie taka równowaga sprawia, że świetnie sprawdza się zarówno przy grillowanych mięsach, jak i podczas lekkiej letniej kolacji. To także jeden z tych przepisów, które najlepiej smakują właśnie teraz, gdy morele są jędrne, aromatyczne i pełne soku.
Dlaczego to połączenie działa
Najciekawsze surówki zwykle opierają się na kontraście. Tutaj spotykają się trzy różne tekstury i trzy różne rodzaje smaku.
Marchew odpowiada za chrupkość i świeżość. Morele wnoszą soczystość oraz owocowy aromat. Pestki słonecznika dodają przyjemnej orzechowej nuty i lekkiej głębi. Całość spaja prosty dressing oparty na cytrynie i oliwie. Nie dominuje on składników, lecz podkreśla ich naturalny charakter. Dzięki temu surówka pozostaje lekka i bardzo letnia.
Do czego pasuje taka surówka
- Doskonale komponuje się z pieczonym drobiem, grillowanym mięsem oraz kotletami przygotowywanymi bez ciężkich sosów.
- Świetnie odnajduje się również obok pieczonych młodych ziemniaków i dań z kasz.
- Jeżeli przygotowujesz letni stół pełen sezonowych warzyw, taka surówka wniesie do niego odrobinę koloru i świeżości.
Tipy i warianty
- Część natki pietruszki można zastąpić miętą, która bardzo dobrze współgra z morelami.
- Pestki słonecznika warto wymienić na płatki migdałów, jeśli zależy nam na bardziej eleganckim charakterze surówki.
- Bardzo ciekawy efekt daje również dodatek niewielkiej ilości sera bursztyn startego w cienkie płatki.
SKŁADNIKI
- 500 g młodej marchewki
- 4 dojrzałe, ale jędrne morele
- 4 łyżki pestek słonecznika
- mały pęczek natki pietruszki
- 2 łyżki oliwy
- 1½ łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka miodu
- sól
- świeżo mielony pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Pestki słonecznika upraż na suchej patelni, aż lekko się zezłocą i zaczną przyjemnie pachnieć.
- Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach lub pokrój w cienkie słupki.
- Morele umyj, usuń pestki i pokrój w cienkie cząstki.
- Natkę pietruszki drobno posiekaj.
- W małej miseczce wymieszaj oliwę, sok z cytryny, miód, szczyptę soli i odrobinę pieprzu.
- W dużej misce połącz marchewkę, morele i natkę. Polej dressingiem i delikatnie wymieszaj.
- Tuż przed podaniem dodaj prażone pestki słonecznika.