Nocna prohibicja w Krakowie przegłosowana. Wiemy, kiedy wejdzie w życie

2023-05-19 12:15

Od 1 lipca w Krakowie zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Od północy do 5.30 rano w sklepach w całym mieście nie będzie można kupić napojów procentowych. Mocne trunki będą dostępne tylko w restauracjach i pubach.

nocna prohibicja w Krakowie
Autor: Shutterstock Nocna prohibicja w Krakowie. Radni Krakowa zdecydowali, że nie będzie całodobowej sprzedaży alkoholu.

Nocna prohibicja w Krakowie

W środę radni z Krakowa zagłosowali za wprowadzeniem nocnej prohibicji. 32 urzędników poparło uchwałę, od głosu wstrzymało się pięć osób, ale nikt nie zagłosował przeciwko. Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach wejdzie w życie 1 lipca i będzie obowiązywał między północą a 5.30 rano. W uchwale przewidziano, że wysokoprocentowe napoje będzie można kupić jedynie w pubach i restauracjach. W burzliwej dyskusji na ten temat udział wzięli także mieszkańcy miasta, którzy najbardziej cierpią z powodu nocnych imprez na ulicach Krakowa. Zakłócanie spokoju, porządku i ciszy nocnej to już norma.

Wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider uważa, że prohibicja to rozwiązanie, które może przynieść efekty. W Krakowie w 2019 roku prowadzono nieobowiązkowy program odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie spadła liczba przestępstw związanych z nocną sprzedażą trunków wyskokowych. Odnotowano także o wiele mniej skarg mieszkańców.

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy – czy ma sens?

Niektórzy radni uważają jednak, że kłopoty z nocnymi imprezami na ulicach Krakowa zupełnie nie znikną. W myśl uchwały alkohol będzie można bez problemu kupić w restauracjach i pubach. Jeżeli imprezowiczom będzie mało, zawsze będą mogli pójść do najbliższego baru. Uchwała może jednak skutecznie zmniejszyć imprezy i libacje, które zazwyczaj odbywają się na krakowskich ulicach w pobliżu całodobowych sklepów oferujących trunki wyskokowe. Uchwała zyskała poparcie Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Jej członkowie sami zauważyli, że jest problem z nocnymi imprezami na ulicach miasta.

W 2018 roku na terenie krakowskiego Starego Miasta wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Jednak wykonanie uchwały wstrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wyrok uchylił Naczelny Sąd Administracyjny w 2022 roku. Sprawa wciąż jest w toku. Chociaż wyrok już zapadł, nie jest prawomocny, a przedsiębiorcy wnieśli kolejną skargę.

Gdzie obowiązuje nocna prohibicja?

Przepisy regulujące nocną sprzedaż alkoholu wprowadziły wcześniej Katowice, Bydgoszcz, Olsztyn, Poznań i Wrocław, a także Zakopane i Skawina.

W galerii znajdziesz sprawdzone przepisy na najpopularniejsze drinki.

W formie 24 niskokaloryczne drinki
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE