Kilkanaście tysięcy osób odwiedziło „Jedz Pij Warszawo”

2020-02-06 12:26

W dniach 25 i 26 stycznia w Warszawie odbyła się pierwsza edycja festiwalu „Jedz Pij Warszawo”. Można było spróbować wielu ciekawych potraw i produktów związanych z bogatą historią i kulturą gastronomiczną stolicy. Gościliśmy przedstawicieli władz Warszawy, nie zabrakło osób znanych i lubianych, ekspertów, restauratorów, szefów kuchni, barmanów i sommelierów, a przede wszystkim licznie przybyłych miłośników jedzenia i picia. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w 23 wykładach i debatach, do których zaproszono blisko 50 czołowych ekspertów w dziedzinach związanych z tematyką festiwalu. Rozmowy Mistrzów czyli PRL na widelcu przypomniał jak kiedyś bawiły się i jadały elity, panel wywołał wiele pozytywnych emocji i wspomnień. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się pokazy live cooking, warsztaty oraz barmański Flair show.

Jedz Pij Warszawo  Niedziela (120).jpg
Autor: mat. pras. festiwalu Jedz Pij Warszawo Liczne atrakcje zgromadziły ogromną publiczność

 

 

 

Wyjątkowe wydarzenie w Warszawie

Już pierwszego dnia Festiwalu ustawiały się długie kolejki po bilety. Program „Jedz Pij Warszawo” był tak przygotowany by każdy znalazł coś atrakcyjnego dla siebie: live cooking  i degustacje, karnawał przekąsek i zakąsek, warsztaty kulinarne i koktajlowe, spotkania z najlepszymi szefami kuchni, sommelierami i barmanami, strefa WEGE WAWA i targ festiwalowy oraz pokazy, wykłady i debaty wokół tematu jedzenia i picia.

Dzisiaj możemy już śmiało powiedzieć, że festiwal „Jedz Pij Warszawo” był dużym sukcesem, zdecydowanie największym kulinarno-kulturalnym wydarzeniem w stolicy. Mieszkańcy Warszawy licznie odwiedzili Pałac Kultury i Nauki, zainteresowanie Festiwalem i frekwencja przerosły nasze oczekiwania. Oznacza to, że Warszawa potrzebowała wydarzenia, które zaprezentuje potencjał współczesnej sceny gastronomicznej naszego miasta, uwzględniającego zarówno wątki historyczne jak i prezentującego najnowsze światowe trendy w dziedzinie gastronomii.” –powiedział inicjator Festiwalu - Piotr Popiński

 

 

Tradycje trzeba kultywować

Festiwal „Jedz Pij Warszawo” nawiązywał tradycją do legendarnej „Wystawy kucharsko-spożywczej” z 1902 roku, kiedy to nasza stolica, obok Wiednia i Frankfurtu nad Menem stała się jednym z pierwszych miejsc świętowania sztuki kulinarnej w Europie. Po ponad stu latach organizatorzy Festiwalu postanowili pokazać, że Warszawa ma aspiracje być europejskim centrum gastronomicznej kultury i nie tylko podążać za światowymi trendami, ale wręcz je wyznaczać.

Andrzej Seweryn, Krzysztof Materna, Wojciech Pasikowski – szef kuchni restauracji Czerwony Wieprz oraz Adria i Kongresowa, którzy byli gośćmi Bartosza Węglarczyka w Rozmowach Mistrzów „PRL na widelcu”. Przypomnieli jakie były uroki życia i kuchni kiedy w sklepach nie można było kupić nawet podstawowych produktów spożywczych. Opowieści o tym jak bawiła się i jadała warszawska elita wywołała wiele wspomnień i śmiechu na sali Rudniewa PKiN.

Największe atrakcje dostępne dla każdego

Na festiwalu „Jedz Pij Warszawo” można było spotkać szefów kuchni najlepszych warszawskich restauracji i spróbować dań przygotowywanych przez nich na żywo. Prawdziwą atrakcją była Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy. Wśród znanych twarzy nie zabrakło Roberta Sowy, Roberta Makłowicza czy Pawła Deląga i jego „Warszawy Kulturalnej”. Jako prelegenci i paneliści pojawili się między innymi: Justyna Adamczyk, Katarzyna Bosacka, Agnieszka Kozak, Agnieszka Kręglicka, prof. Andrzej Blikle, Grzegorz Łapanowski, Niezwykłe show na zakończenie Festiwalu zaprezentowali Mistrzowie Świata Barmanów „Flair” Marek Posłuszny oraz Tomasz Małek z THE ROOTS Bar & More - pierwszego baru z Polski, który znalazł się na liście World’s 50 Best Discovery.

Czas na nowe trendy

Strefa „WEGE WAWA” oferowała cały wachlarz zdrowych produktów roślinnych, czasem do złudzenia przypominających np. skrzydełka z kurczaka czy wołowe hamburgery. Warszawa jest dzisiaj w światowej czołówce wegetarianizmu, w naszej stolicy wciąż otwierane są nowe restauracje i bary oferujące wymyślne dania wege. Na festiwalu Jedz Pij Warszawo można było zapoznać się z nowymi trendami jak freeganizm czy kuchnia roślinna, dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady poświęcone tematyce wegetarianizmu i promowaniu stylu życia zdrowego dla środowiska.

Kolejna edycja „Jedz Pij Warszawo”

Pomysłodawcą festiwalu „Jedz Pij Warszawo” jest Piotr  Popiński,  uznany warszawski restaurator, popularyzator polskiej historii, tradycji i kultury kulinarnej, właściciel  restauracji: Elixir by Dom Wódki, Folk Gospoda, Czerwony Wieprz oraz The Roots Bar & More. Założyciel pierwszego w Polsce Muzeum Wódki, a także organizator cieszącego się dużą popularnością Festiwalu Wódki i Zakąski.  

Udało nam się spełnić marzenie i zorganizować prawdziwe święto promujące rodzimą kulturę jedzenia i picia. Już dzisiaj myślimy o kolejnej edycji Festiwalu, bo widzimy jak duże jest zainteresowanie. Ogromnie cieszy, że Festiwal przyciągnął rzeszę miłośników dobrego jedzenia i picia, a ich zadowolenie już dzisiaj daje nam siłę i motywację do rozpoczęcia przygotowań do kolejnej edycji wydarzenia. Do zobaczenia na kolejnym festiwalu już za rok!” – powiedział inicjator Festiwalu - Piotr Popiński.

Organizatorem festiwalu Jedz Pij Warszawo byli: Eat & Drink Poland, we współpracy z Grupą Restauracyjną Good Food Concept, Zarządem Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. oraz  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent m.st Warszawy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE