Gwiazdki Michelin rozdane. Aż 3 restauracje z Polski

2023-06-20 11:17

Właśnie przyznano prestiżowe wyróżnienia w branży gastronomicznej. Gwiazdki Michelin otrzymały aż trzy polskie restauracje. Warszawska Nuta i Mugi z Poznania doceniono, przyznając jedną gwiazdkę. Restauracja Bottiglieria 1881 z Krakowa jest pierwszą w historii polską restauracją, które otrzymała aż dwie gwiazdki.

gwiazdki Michelin
Autor: Facebook @Restauracja Bottiglieria 1881 Przyznano gwiazdki Michelin. Restauracja Bottiglieria 1881 z Krakowa otrzymała aż dwie.

Dwie gwiazdki dla restauracji Bottiglieria 1881 w Krakowie

Inspektorzy Michelin po raz pierwszy przyznali dwie gwiazdki polskiej restauracji. Bottiglieria 1881 mieszcząca się w Krakowie była już wyróżniona w kulinarnym przewodniu jako restauracja z jedną gwiazdką. Lokal serwuje wyrafinowane i oryginalne dania o wielowarstwowych daniach. Pod takimi nazwami jak ryba z groszkiem czy wieprzowina po wiejsku kryją się wyjątkowe dania. Goście, którzy lubią obserwować gotujących mistrzów, mogą usiąść przy stolikach przed otwartą kuchnią.

Nuta – najlepsza restauracja w Warszawie

Chociaż szefem kuchni jest pochodzący z włoskiej Apulii Andrea Camastra, w restauracji Nuta można spróbować kuchni polskiej w wyjątkowej odsłonie. Włoskie spojrzenie na tradycyjne polskie potrawy pozwala gościom na nowe doświadczenia kulinarne. Finezja, estetyka i zaskakująca forma potraw to tylko niektóre atuty miejsca polecanego przez przewodnik kulinarny Michelin. Włoski szef polskiej kuchni mówi, że patelnie, garnki, chochle i noże to instrumenty, a najlepszej jakości składniki to nuty, które tworzą obłędne dania.

Poznańska Muga z jedną prestiżową gwiazdką

Otwarta w 2014 Muga w Poznaniu otrzymała jedną gwiazdkę w prestiżowym przewodniku kulinarnym Michelin. Lokal mieści się w eleganckiej kamienicy i serwuje takie dania jak przegrzebki z sałatą morską i komosą ryżową czy pieczona kaczka. Potrawy charakteryzują się głębią, elegancją, finezją i równowagą w kuchni – podkreślają inspektorzy Michelin.

Wyróżnienia Michelin Bib Gourmand w Polsce

Kulinarni inspektorzy, którzy przez cały rok odwiedzają restauracje na całym świecie, oprócz gwiazdek przyznają także wyróżnienia. Na taką nagrodę mogą liczyć restauracje, które serwują pyszne jedzenie w korzystnej cenie. W tej kategorii wyróżniono aż sześć polskich lokali:

  • Molam w Krakowie
  • Fromażeria w Poznaniu
  • Tu.Restaurant w Poznaniu
  • Koneser Grill w Warszawie
  • Le Braci w Warszawie
  • Kieliszki na Próżnej w Warszawie

Prestiżowe gwiazdki Michelin

Po raz pierwszy gwiazdki Michelin przyznano w 1926 roku. W ten sposób bracie André i Edouarda Michelin chcieli promować przewodnik samochodowy. Obecnie gwiazdki są jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień gastronomicznych. Otrzymanie nawet jednej gwiazdki sprawia, że lokal znajduje miejsce na kulinarnej mapie świata.

Przepisy na dania light, czyli jak skutecznie schudnąć