Freeganizm - czym jest? Poznaj idee freeganizmu

Freeganizm - czym jest? Poznaj idee freeganizmu

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Czym jest freeganizm?

Wydawałoby się, że dziś nie ma ucieczki od konsumpcyjnego stylu życia. Omamieni wszechobecnymi reklamami kupujemy produkty, których wcale nie potrzebujemy. Podążamy za trendami, pragniemy posiadać, wierząc, że więcej znaczy lepiej. A gdyby spróbować żyć inaczej? Freeganie znaleźli niekonwencjonalne rozwiązanie. Zobacz, co to jest i na czym polega freeganizm?

Czym jest freeganizm

Wzdrygasz się na widok osoby, przebierającej w śmieciach, nie zastanawiając się, co skłoniło ją do „nurkowania” w kontenerze. Freeganie robią to ze względów etycznych, promując jednocześnie antykonsumpcyjny styl życia. Ludzie produkują bowiem niezliczoną ilość odpadów, z których znaczna część wciąż nadaje się do użytku.

Sama nazwa ruchu powstała w Stanach Zjednoczonych i wywodzi się od słów free, czyli wolny oraz veganism (weganizm), choć nie wszyscy freeganie są weganami czy wegetarianami.

Członkowie ruchu wybierają najczęściej kontenery w pobliżu wielkich supermarketów, mogą w nich bowiem znaleźć masę żywności zdatnej do zjedzenia. Nieważne, czy jest to zamknięte opakowanie jogurtu, czy lekko obite warzywa i owoce. W ten sposób mogą każdego dnia układać swoje menu. Unikają jednak mięsa czy nabiału – te produkty psują się najszybciej i trudno ocenić ich świeżość.

Działanie freegan nie wynika z ubóstwa. Wielu z nich mieszka w dobrych dzielnicach i nosi stylowe ubrania. Freeganie starają się żyć całkowicie bez pieniędzy lub chociaż ograniczyć swój udział w konsumpcji. Wierzą, że w ten sposób walczą z kapitalizmem. Przecież nie kupując, nie napędzają tej machiny wyzysku. Jest to ich sposób na ucieczkę przed konsumpcyjnym stylem życia i związanym z tym coraz częściej marnotrawstwem.

Ocena: 5