Dziewanna ogrodowa - jak wykorzystać ją dla zdrowia?

Dziewanna ogrodowa - jak wykorzystać ją dla zdrowia?

Autor Zdjęcia: Piotr Gorączko

Dziewanna ma liczne zastosowania lecznicze.

Dziewanna to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku wypuszcza liście, duże, szerokie i gęsto owłosione, a w drugim wytwarza złociste kwiatostany, które są osadzone na górnej części łodygi. Dorasta do 2 metrów wysokości. Sprawdź, jak wykorzystać ją dla zdrowia.

Dziewanna ogrodowa - zbiory

Korony kwiatowe zbieramy w drugim roku wegetacji rośliny, w lipcu i sierpniu. Delikatnie wyskubujemy płatki, suszymy rozłożone cienką warstwą w miejscu przewiewnym i zacienionym. Przechowujemy je w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Dziewanna ogrodowa - zastosowanie

Działa wykrztuśnie, osłabiająco, przeciwskurczowo i przeciwcukrzycowo, lekko przeczyszczająco oraz antyseptycznie. Stosuje się przy nieżytach dróg oddechowych, dychawicy oskrzelowej, przy nieżytach przewodu pokarmowego i kolce jelitowej. Zewnętrznie przemywa się nią rany, wrzody, uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, oparzenia, odleżyny, stłuczenia oraz skórę twarzy z wypryskami.

Napar z dziewanny: Łyżkę kwiatu zalewamy szklanką wrzącej wody, odstawiamy na 10 minut. odcedzamy. Pijemy 2 -3 razy dziennie po pół szklanki, w nieżytach oskrzeli, kaszlu, chrypce lub bólach brzucha.

Odwar z dziewanny: 4 łyżki suszonych kwiatów zalewamy 2 szklankami zimnej wody, gotujemy 20 minut. Odcedzamy. Możemy stosować do płukania gardła i na okłady.

W kuchni: kwiatów używa się do aromatyzacji likierów.

Ocena: 0