Magia pisanek: regionalne sposoby ozdabiania jajek, o których nie miałeś pojęcia
Zwyczaj ozdabiania jajek sięga starożytności – według podań to właśnie św. Maria Magdalena jako pierwsza zobaczyła, jak po zmartwychwstaniu Chrystusa jajka zabarwiły się na czerwono. Od tamtej pory pisanki stały się nieodłącznym symbolem Wielkanocy. Ale czy wiesz, że każdy region Polski ma własny, unikalny sposób ich zdobienia? Od misternych drapanek z Lubelszczyzny po barwne kraszanki z Podlasia – poznaj pisankowe tradycje, które zachwycają kreatywnością i rękodzielniczym kunsztem.

Spis treści
- Pisanki - malowanki, kraszanki, byczki
- Pisanki - nakrapianki, owijanki, kraszonki
- Pisanki - charakterystyka w poszczególnych regionach Polski
- Pisanki - najstarsze motywy
Pisanki - malowanki, kraszanki, byczki
Jajka jednobarwne, bez wzorów, ugotowane w barwnikach naturalnych (wywar z cebuli, kory olchy, dębu, widłaka) lub syntetycznych nazywane są malowankami, kraszankami lub byczkami. Według tradycji jajka malowano najchętniej na czerwono, ponieważ miało to przynosić szczęście w miłości.
Przeczytaj także: Śmigus śmigusowi nierówny. Jak Polacy świętują lany poniedziałek?
Pisanki - nakrapianki, owijanki, kraszonki
Pisanki to jaja zdobione różnymi wzorami i ornamentami. Ciekawą metodą zdobienia jaj jest technika batikowa, polegająca na rozprowadzeniu gorącego wosku pszczelego przy pomocy specjalnego pisaka. Następnie jajo zanurza się w barwniku, po czym ściera się wosk – w ten sposób otrzymuje się biały wzór na kolorowym tle. Można też wyskrobać farbę z kolorowej skorupki igłą lub czubkiem noża.
Pisanki - charakterystyka w poszczególnych regionach Polski
Śląsk - najpiękniejsze jajka - kraszonki. W tym regionie jajka zdobione są scenkami biblijnymi lub z życia codziennego.
Ziemia Radomska - tutaj charakterystyczne są wzory i motywy zaczerpnięte z koronek, haftów i malowanych skrzyń. Poza ornamentem ważną rolę odgrywa kolor tła pisanki.
Łowicz i okolice - w tym regionie przygotowuje się pisanki w kolorze żółtym, zielonym, czarnym i buraczkowym. Oprócz wydrapywania wzoru, pisania woskiem, jajka okleja se także trawami, wełną i wycinankami. Dla tych okolic charakterystyczne są również pisanki z naklejanymi historiami, wyciętymi z kolorowego papieru.
Kurpie - najbardziej charakterystyczne są tutaj owijanki – jajka owinięte miękkim rdzeniem sitowia i kolorową włóczką.
Kaszuby - tutaj króluje nakrapianka – aby ją wykonać na kolorową powierzchnię jajka nakrapia się różnobarwny lakier.
Pisanki - najstarsze motywy
Najstarsze wzory to przedstawiane w różny sposób motywy słońca, a także symbole światła i błyskawic, swastyki splecione z krzyżem, krzyże w formie wiatraczków, ślimacznice i motywy pastorałów. Często wykorzystywane były i są nadal różne geometryczne kompozycje kropek, kresek, popularne motywy roślinne – gałązki, listki, kwiatki, a także ptaki, zające lub baranki.