Olej rzepakowy – zastosowanie, zalety i wady

2016-08-11 17:18

Tłuszcze roślinne są niezbędne w codziennej diecie. Nie tylko oliwa z oliwek jest zbawienna dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Warto sięgać po rodzimy olej rzepakowy, także ten rafinowany.

rafinacja-oleju-na-czym-polega.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Olej rzepakowy to jeden z najzdrowszych olejów

Spis treści

  1. Olej rzepakowy: rafinowany czy tłoczony na zimno
  2. Olej rzepakowy i omega-3 – cenne kwasy tłuszczowe
  3. Wady oleju rzepakowego

Wśród popularnych olejów dostępnych na rynku znajdziemy te rafinowane oraz tłoczone na zimno. Możemy swobodnie sięgać po oba rodzaje, bo wbrew niektórym opiniom, sposób pozyskiwania oleju rzepakowego nie ma wpływu na jego właściwości, w tym zawartość drogocennych kwasów omega-3. Co więcej rzepakowy, także ten rafinowany uznawany jest przez ekspertów za bardzo wartościowy olej roślinny. Olej, który poddano procesowi rafinacji jest wolny od szkodliwych substancji, które mogą znaleźć się w rzepaku na skutek nieprawidłowości w uprawie, suszeniu czy też przechowywaniu.

Olej rzepakowy: rafinowany czy tłoczony na zimno

Oleje roślinne poddawane są rafinacji czyli oczyszczaniu, po to, by uzyskać produkt bezpieczny, stabilny oraz jak najbardziej jakościowy. W wyniku tego procesu uzyskuje się oczyszczony olej czyli taki, który nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Istnieje bowiem potencjalne ryzyko, że mogły się one znaleźć w rzepaku w wyniku np. nieprawidłowości w uprawie, suszeniu czy też przechowywaniu. Dlatego właśnie oleje poddaje się rafinacji, dzięki której usuwane są wszelkie zanieczyszczenia oraz produkty utlenienia, co poprawia jego stabilność. Ponadto rafinacja pozwala na wyeliminowanie tzw. katalizatorów utleniania. Dzięki temu olej może być przechowywany dłużej, nie traci walorów żywieniowych oraz kulinarnych. Co więcej, rzepakowy rafinowany odznacza się większą wytrzymałością na obróbkę termiczną np. podczas smażenia niż ten tłoczony na zimno. Oznacza to, że można go bezpiecznie stosować w bardzo wysokich temperaturach.

Badanie składu oleju rzepakowego rafinowanego pod kątem obecności w nim kwasów tłuszczowych omega-3 przeprowadzono w 2012 roku w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Olej rzepakowy jest najlepszy do smażenia, ponieważ nie wydziela szkodliwych substacji do naszych potraw.

Olej rzepakowy i omega-3 – cenne kwasy tłuszczowe

Kwasy omega-3 są naszym sprzymierzeńcem w walce o silne serce. Nasz rodzimy olej rzepakowy jest ich bardzo cennym źródłem. Zawiera ich aż 10 razy więcej niż oliwa z oliwek. Wystarczą jedynie 2 łyżki oleju rzepakowego dziennie, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę kwasów omega-3.

Wady oleju rzepakowego

Pamiętajmy, że olej jest tłuszczem, a to oznacza, że jest tuczący i kaloryczny. Nie spożywajmy go więc więcej niż dwie łyżki dziennie.