Zdrowa żywność. Czy produkty, które kupujesz naprawdę są ekologiczne?

Zdrowa żywność

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Zdrowa żywność - jak ją znaleźć w sklepie?

Jesteś miłośnikiem zdrowej, ekologicznej żywności? Wiesz jak sprawdzić, czy kupowane przez ciebie produkty naprawdę są ekologiczne? Oto kilka cennych podpowiedzi.

Moda na bycie eko

Moda na bycie eko zatacza coraz szersze kręgi. Zdrowa, ekologiczna żywność również cieszy się coraz większą popularnością i zyskuje coraz większe grono zwolenników. Po czym jednak poznać, że produkty, które kupujesz naprawdę są „eko”?

  • Przede wszystkim produkty, które spełniają ekologiczne unijne normy mają odpowiednie oznaczenie – jest to unijne logo produkcji ekologicznej. Certyfikat, tzw. „ekoliść” składa się z 12 gwiazdek i zawiera numer jednostki certyfikującej (jednej z 11 działających w Polsce), a także miejsce uprawy.

  • Zdrowa żywność ma krótki termin przydatności do spożycia. A wszystko za sprawą braku substancji konserwujących.

  • "Eko” produkty nie należą do tanich. Ich ceny są o wiele wyższe, gdyż generują wyższe koszty produkcji - ich uprawa jest zdecydowanie droższa. Pamiętaj, że sklepy, które zajmują się sprzedażą takiej żywności, pobierają dodatkową marżę, która na pewno do niskich nie należy. Jeżeli masz taką możliwość, wspieraj krajowe gospodarstwa rolne i kupuj produkty ekologiczne prosto od producenta. Po co masz przepłacać.

  • Warzywa, jak i owoce z ekologicznych upraw nie prezentują się tak ładnie i zachęcająco na sklepowych półkach, jak te uprawiane na bazie sztucznych nawozów i środków chemicznych. Ale czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Najważniejsze, że produkty te nie zawierają substancji konserwujących, dzięki czemu są bardzo zdrowe.  

Jeżeli stawiasz na zdrową żywność i zaopatrujesz się w ekologiczne produkty, to zawsze dokładnie sprawdzaj, co kupujesz. Bądź czujny, nie daj się oszukać.

Ocena: 5