Radiatori: makaron w kształcie kaloryferków. Co to za makaron? Jak podawać kaloryferki?

Radiatori: makaron w kształcie kaloryferków

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Makaron radiatori, genialny patent włoskich inżynierów

Radiatori po włosku znaczy kaloryfer. I rzeczywiście makaron radiatori ma kształt dawniej używanych grzejników przemysłowych. Ten makaron w kształcie małych kaloryferków został stworzony, aby zbierał jak najwięcej sosu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, co to za makaron? Jaka jest jego historia? Jak podawać kaloryferki? Czytaj dalej. 

Radiatori - makaron kaloryferki

Radiatori przypominają kształtem kawałki pociętych kaloryferów. Grzejniki używane w budynkach użyteczności publicznej i halach przemysłowych od lat 20. XX w. to odcinki rur z kolistymi ożebrowaniem. Takie rozwiązanie zwiększa powierzchnie grzewczą. Tę samą zasadę zastosowano przy produkcji makaronu radiatori. Makaron w kształcie kaloryferków ma więcej powierzchni na której zatrzyma się pyszny sos. To genialny pomysł! 

Historia powstania radiatori

Legenda głosi, że radiatori zawdzięczamy pewnemu projektantowi przemysłowemu. Włoski inżynier związany z marką Bugatti w latach 60. XX w. zaprojektował fenomenalny kształt idealnego makaronu. Makaronu, który wchłania więcej gęstego sosu, niż inne kształty makaronów. Pierwsze formy do radiatori pochodzą jednak z dwudziestolecia międzywojennego. Same kaloryferki przypominają starsze formy fusilli, rotelle i rotini. To  jeden z najmłodszych kształtów makaronu. I za to wielkie brawa! Ktokolwiek go wynalazł!

Ocena: 5
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).