Kolendra: jakie jej części są jadalne? Do czego dodawać kolendrę?

2016-07-25 15:07

Są dwa rodzaje kolendry - Coriandrum sativum L., zwana także kolendrą siewną, i Coriandrum tordylium. W kuchni stosujemy pierwszą z wymienionych powyżej odmian, która wyglądem bardzo przypomina znaną wszystkim pietruszkę. Sprawdź, do czego dodawać kolendrę i co warto wiedzieć o tej aromatycznej przyprawie.

kolendra-jakie-jej-sa-jadalne-do-czego-dodawac-kolendre.jpg
Autor: pixabay.com Liście kolendry bardzo przypominają natkę pietruszki

Kolendra jako przyprawa szeroko stosowana jest m.in. w Indiach, Chinach, Tajlandii i Meksyku. W kuchni wykorzystuje się zarówno jej aromatyczne świeże liście, mocny w smaku korzeń, jak i zmielone owoce.

Kolendrę znajdziemy m.in. w curry, masali, niektórych wędlinach, musztardach, marynatach, a nawet w pierniku. Zioło to doskonale łączy się w smaku z czosnkiem, limonką, miętą, bazylią, imbirem, trawą cytrynową, kuminem, a także z niektórymi owocami i warzywami.

Idealnie pasuje jako dodatek do sałatek, ryb, marynat, zup z warzyw strączkowych, pasztetów, rozmaitych mięs i dań z ryżu. Kolendra zawiera witaminę A, B i C. Stosowana jest także w ziołolecznictwie jako panaceum na mdłości, gorączkę, problemy żołądkowe, wzdęcia, przeziębienia oraz przepukliny. Warto pamiętać, że ciepło osłabia walory smakowe kolendry i sprawia, że jej liście ciemnieją, dlatego należy dodawać ją do potraw pod sam koniec gotowania lub tuż przed podaniem. Nie poleca się także jej suszenia lub mrożenia.