Galon i pinta – ile to jest? Przeliczniki: pinta angielska, pinta amerykańska, galon angielski, galon amerykański

Galon i pinta – ile to jest? Przeliczniki: pinta angielska, pinta amerykańska, galon angielski, galon amerykański

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Są kraje, w których jednostką miary alkoholu, szczególnie piwa, nie jest litr.

Galon i pinta - czytając zagraniczne książki czy podróżując do obcych krajów, często napotykamy miary, które nic nam nie mówią. Co więcej, jednostki o takiej samej nazwie nie w każdej kulturze znaczą to samo. Ten przypadek dotyczy galona i pinty. Ile to galon, ile to pinta?

Zarówno galony, jak i pinty są używane głównie w krajach anglosaskich i określają objętość substancji. Jeden galon to mniej więcej 8 pint. Co jednak ważne, choć w każdym z państw, które używają galonów i pint, nazwy miar brzmią podobnie, istnieją między nimi pewne różnice.

 

Galon (skrót gal) były kiedyś jednostką popularną w całej zachodniej Europie. Obecnie są używane głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz w niektórych krajach postkolonialnych.

W Stanach jest używany galon amerykański, który inną wartość przyjmuje dla cieczy, a inną dla ciał sypkich. Jeden galon amerykański cieczy to ok. 3,78 litra, natomiast jeden galon amerykański ciał sypkich to ok. 4,4 litra.

W Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz częściowo w Kanadzie substancje mierzy się w galonie angielskim (po ang. imperial gallon, czyli galon "imperialny"). Jest on równy 4,54 litra i jest raczej używany w języku potocznym. Galon angielski jako jednostka objętości paliwa występuje w niektórych krajach Wspólnoty Narodów, takich jak Antigua i Barbuda, galon amerykański natomiast w Kolumbii czy na Haiti. Obecnie wiele z tych państw planuje zastąpienie galonów litrami.

 

Pinta (po ang. pint, czyt. 'pajnt'; skrót pt lub p), nazywana również półkwartą, tak jak galon ma różne odmiany. Pinta angielska (imperial pint) wynosi 568 ml i jest oficjalnie używana w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kenii jako miara piwa, cydru i mleka. W krajach Wspólnoty Narodów, a przede wszystkim w Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii, pinta angielska jest używana potocznie.

W Stanach Zjednoczonych występuje pinta amerykańska. I znowu jej wartość zmienia się w stosunku do cieczy i ciał sypkich. Pinta cieczy wynosi 473 ml, a pinta ciał sypkich (zdecydowanie rzadziej używana) 551 ml. Czasem pintę można spotkać we Francji, Quebecu oraz niektórych rejonach Niemiec i Szwajcarii, która również przyjmuje różne wartości.

Ocena: 3,4