Grzybobranie - dokąd jechać na grzyby?

Grzybobranie - dokąd jechać na grzyby?

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Grzybobranie.

Sezon grzybowy w pełni. Pogoda też sprzyja grzybiarzom – wysokie temperatury i opady deszczu. Jednak, żeby wrócić z lasu z koszem pełnych grzybów, trzeba wiedzieć, gdzie szukać darów lasu. Dokąd wybrać się na grzyby?

Miejsca, w których jest najwięcej grzybów

W niektórych  lasach pełno jest dorodnych kozaków, prawdziwków i podgrzybków, w innych grzybów jak na lekarstwo. Zanim więc wybierzesz się na grzybobranie, sprawdź, gdzie jest najwięcej darów lasu. Na grzyby najlepiej wybierać gęste lasy, cieszące się powodzeniem u doświadczonych grzybiarzy. W każdym województwie jest przynajmniej kilka takich miejsc. Występowanie grzybów można też sprawdzić na internetowej mapie grzybów.

Aby zbiory były obfite, warto poznać teren grzybobrania. Stali grzybiarze mają swoje ulubione miejsca, początkowi muszą uważnie obserwować las. Występowanie różnych gatunków wiąże się z odpowiednim typem lasu. Grzyby często rosną pod sosnami, dębami czy brzozami.

Wojewódzka mapa grzybów

Z grzybów słyną przede wszystkim lubuskie lasy, m.in. te położone koło Zielonej Góry (okolice miejscowości Radomia), Gorzowa (okolice Kłodawy),  w powiecie nowosolskim, międzyrzeczkim i sulęcińskim. Sporo grzybów jest też w województwie podlaskim (zwłaszcza w lasach w pobliżu puszczy białowieskiej, np. w powiecie białostockim), a także na Warmii i Mazurach. Liczne okazy darów lasu można znaleźć również w Puszczy Świętokrzyskiej i na lubelszczyźnie (zwłaszcza w okolicach lasów sobiborskich i na terenie nadleśnictwa Kraśnik).

Na Mazowszu, na grzyby warto wybrać się do Kampinosu, Puszczy Białej i w okolice Kozienic oraz Pułtuska. Natomiast w województwie Małopolskim grzyby obficie występują zwłaszcza w Puszczy Błędowskiej. Grzybiarze z zachodnio-północnej Polski powinni też szukać skarbów lasu w Borach Tucholskich oraz na Pojezierzu Drawskim.

Najlepsza pora na grzybobranie

Najlepiej na grzyby wybrać się wczesnym rankiem. Jesienne dary lasu są wtedy świeże i jędrne. Lepiej nie zbierać grzybów w czasie deszczu, bo łatwo wtedy nasiąkają wodą i szybko się psują. Najlepiej zbierać grzyby w słoneczną pogodę, a zwłaszcza, kiedy powietrze obfituje w dużą ilość wilgoci.


 

Ocena: 0