Dobór gości na domowe przyjęcie: jak zorganizować udaną biesiadę?

Dobór gości na domowe przyjęcie: jak zorganizować udaną biesiadę?

Autor Zdjęcia: photos.com

Sekretem udanego przyjęcia jest odpowiedni dobór gości.

Planując domowe przyjęcie, chcielibyśmy żeby było ono udane. Jednak nawet zaserwowanie na nim najbardziej wykwintnych czy oryginalnych dań tego nie zagwarantuje. Wszystko bowiem zależy od doboru zaproszonych gości. Kogo mamy zaprosić na takie przyjęcie, a kogo nie?

Dobór gości, czyli jak zorganizować udane przyjęcie?

Żeby przyjęcie było udane pod każdym względem, trzeba zacząć od listy zaproszonych gości. Trzeba zastanowić się, ile osób mamy zaprosić i kto ma się znaleźć w tym gronie. Trzeba przeanalizować, czy w składzie planowanych gości są osoby, które z jakichś powodów wzajemnie się nie lubią lub po prostu nie będą do siebie pasować, bo nie mają wspólnych tematów czy zainteresowań. To może się zdarzyć, gdy mieszamy gości z naszych różnych kręgów znajomości na przykład z rodziną.

Jeżeli chcemy zaprosić na nasze przyjęcie kogoś poznanego na przykład na wakacjach, kto wydaje nam się wyjątkowo sympatyczny, nim to uczynimy, upewnijmy się, że będzie pasować do naszego grona, czy nie wywoła dysonansu wśród znajomych czy bliskich.

Należy przestrzegać właściwego doboru osób, gdyż nawet niewielki “konflikt” pomiędzy dwoma osobami, może popsuć nastrój wszystkim gościom. Wybór potraw na przyjęcie powinien być kolejną, a nie pierwszą czynnością.

Imieniny - wyjątek od reguły

Wyjątkiem od tej reguły są imieniny. Często z tej okazji nie zaprasza się gości, a najlepsi znajomi czy rodzina przychodzą sami lub zapraszamy tych, którzy zadzwonili z życzeniami (tych wysyłających maile czy smsy lepiej pominąć). Dlatego warto przygotować się, że nasze przyjęcie w tym dniu będzie zbieraniną gości, którzy niekoniecznie się znają lub lubią, więc trzeba nieustannie dbać o odpowiednią atmosferę.

Jeżeli pojawią się w tym dniu również tak zwani “nieproszeni goście”, których udziału nie przewidzieliśmy w ilości serwowanych potraw, nie panikujmy, nie starajmy się sugerować takim osobom, że ich wizyta jest nie na czasie. A ewentualne braki na stole zatuszujmy z żartem czymkolwiek znalezionym w lodówce.

Ocena: 0