Mizuna, japońska musztarda: wartość odżywcza i zastosowanie kulinarne musztardowca japońskiego

2018-09-14 8:40

Mizuna, japońska gorczyca, zwana mylnie japońską musztardą, a właściwie musztardowiec japoński, to atrakcyjna wizualnie odmiana sałaty o wyrazistym, lekko musztardowy posmaku. Dlatego idealnie sprawdza się w daniach, które wymagają nuty pikanterii. Doskonale smakuje na surowo, jako składnik sałatek czy dodatek do kanapek. Polecamy także: Jak uprawiać mizunę japońską w przydomowym ogrodzie?

Mizuna, japońska sałata: wartość odżywcza i zastosowanie kulinarne musztardowca japońskiego
Autor: Shutterstock Mizuna to japońska sałata o pikantnym smaku

Spis treści

  1. Pochodzenie musztardowca japońskiego
  2. Wartość odżywcza i właściwości mizuny
  3. Zastosowanie kulinarne japońskiej gorczycy

Pochodzenie musztardowca japońskiego

Mizuna, japońska gorczyca, czyli musztardowiec japoński (Brassica campestris var. japonica) to jednoroczna roślina zielna o delikatnych postrzępionych liściach. Jest  daleką kuzynką kapusty właściwej Brassica rapa. Pochodzi z Chin, skąd zawędrowała do Japonii, stając się bardzo popularna. 

Musztardowiec japoński tworzy gęste rozety mięsistych, jadalnych, postrzępionych liści. Liście mizuny mają pikantny, lekko musztardowy posmak, stąd jej polska nazwa. 

Wartość odżywcza i właściwości mizuny

Jedna szklanka liści mizuny dostarcza zaledwie 14 kcal. 

Poza walorami smakowymi mizuna to również bogactwo właściwości prozdrowotnych: zawiera przeciwutleniacze – glukozynole, witaminy A i C oraz żelazo, potas i błonnik. 

Poprawia trawienie, pobudzając wydzielanie soków trawiennych. 

Badania wykazały, że mizuna zawiera kemferol – związek roślinny, przeciwutleniacz związany z korzyściami zdrowotnymi. Blokuje on rozprzestrzenianie się komórek rakowych, chroni zdrowe komórki i zmniejsza przewlekłe zapalenie. Oprócz mizuny inne dobre źródła kempferolu i przeciwutleniaczy to brokuły, brukselka, jabłka, szpinak.

Zastosowanie kulinarne japońskiej gorczycy

W Japonii często używana jest na finalnym etapie przygotowania potrawy – do gotowych zup czy też jednogarnkowych dań. Podobnie jak znana od wieków w Europie - rukola lub szpinak.

Mizunę gotuje się na parze, smaży  z innymi warzywami, dodaje do zup i na surowo do sałatek i kanapek. Jadalne są liście, łodygi, kwiaty i nasiona.