Polska zupa wśród najgorszych dań na świecie. Wszystko przez ten składnik

2023-02-06 11:05

Taste Atlas opublikował nowy ranking potraw kuchni narodowych. Tym razem wybrano najgorsze dania z różnych krajów na całym świecie. 11. miejsce przypadło polskiej czerninie. W zestawieniu znalazła się także inna nasza rodzima zupa.

Polska zupa wśród najgorszych dań na świecie
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Ranking najgorszych dań świata
  2. Czernina – najgorsza zupa na świecie
  3. Zupa jarzynowa wśród najgorszych dań świata
  4. Najgorsze dania świata

Ranking najgorszych dań świata

Taste Atlas, czyli internetowy przewodnik po daniach kuchni narodowych, właśnie udostępnił ranking najgorszych potraw na świecie. Znajduje się w nim sto potraw, które otrzymały najmniejszą liczbę ocen zarejestrowanych użytkowników. Wśród wyróżnionej setki znajdziemy dwie polskie zupy.

Czernina – najgorsza zupa na świecie

W rankingu najgorszych potraw kuchni narodowych na 11. miejscu znalazła się czernina. To jedna z tradycyjnych potraw kuchni polskiej.

Czarną polewkę przyrządza się z rosołu z dodatkiem krwi zwierzęcej – kaczej, gęsiej z królika. W niektórych regionach wykorzystuje się też krew wieprzową. Do zaprawionej octem i cukrem zupy dodaje się suszone lub świeże owoce. Czerninę podaje się z makaronem, gotowanymi ziemniakami lub lanymi kluskami. Tradycyjny przepis na czerninę kaszubską wpisany jest na listę polskich produktów tradycyjnych.

Zupa jarzynowa wśród najgorszych dań świata

Zaskoczeniem jest zupa jarzynowa, która uplasowała się na 93. miejscu rankingu Taste Atlas. To jedna z najpopularniejszych zup kuchni polskiej. Tradycyjny przepis na tę zupę można dowolnie modyfikować i dodawać te warzywa, które lubi się najbardziej.

W poprzednich edycjach rankingu użytkownicy wskazywali salceson, flaki czy kaszankę jako najgorsze polskie dania.

Najgorsze dania świata

Na pierwszym miejscu rankingu najgorszych dań świata znalazła się rosyjska sałatka indigirka. To sałatka rybna, która wywodzi się z Jakucji. Składa się z pokrojonej w kostkę mrożonej białej ryby, cebuli, oleju i przypraw. Obecnie sałatkę wzbogaca się kawiorem, koprem włoskim i dressingami. Podaje się do niej zimną wódkę.

Jakie jeszcze dania znalazły się w zestawieniu Taste Atlas?

  • Pizza cake z Kanady – składa się z wielu warstw pizzy (od trzech do sześciu), które pieczone są w garnku lub tortownicy. Farsz przyrządza się z sosu pomidorowego, pepperoni i fury sera.
  • Hákarl z Islandii – ten narodowy przysmak to z peklowane, a następnie suszone mięso rekina grenlandzkiego. Danie podaje się w formie kosteczek nabitych na wykałaczkę oraz w towarzystwie lokalnego alkoholu brennivin.
  • Anis de Flavigny z Francji – są to cukierki produkowane w Flavigny według receptury pochodzącej z 1591 roku. Deser robi się z prażonych w cukrze nasion anyż. Proces produkcji trwa aż 15 dni, a jeden cukierek waży jeden gram.

Więcej najgorszych dań świata znajdziecie w zestawieniu.

Beszamel - Zupa z młodych jarzyn z fasolką szparagową