Jagoda kamczacka: właściwości, wartość odżywcza, zastosowanie

2023-06-12 13:53

Owoce wiciokrzewu sinego, zwanego popularnie jagodą kamczacką (Lonicera caerulea var. kamtschatica Sevast.) ze względu na swój bogaty skład nazywane są „superowocami” (z ang. „superfruits”).  „Superowoce” jagody kamczackiej są pyszne i doskonale nadają się na przetwory. 

Jagoda kamczacka: właściwości, wartość odżywcza, zastosowanie
Autor: Shutterstock Jagoda kamczacka ceniona za smak i wartość odżywczą

Spis treści

  1. Pochodzenie jagody kamczackiej
  2. Wartość odżywcza
  3. Właściwości jagody kamczackiej
  4. Zastosowanie kulinarne

Pochodzenie jagody kamczackiej

Wiciokrzew siny, inaczej jagoda kamczacka, pochodzi z północno-wschodniej Azji. Od kilkunastu lat również uprawiany na plantacjach w Europie, w tym Polsce, i w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. To bardzo odporna na mróz roślina. Krzewy w sprzyjających warunkach dorastają do 1,5 m wysokości. Owocem jest ciemnogranatowa wydłużona jagoda pokryta woskowym nalotem. W Polsce zbiór owoców następuje na początku czerwca. 

Wartość odżywcza

Jagody kamczackie, czyli owoce wiciokrzewu sinego bogate są w związki o właściwościach silnie przeciwutleniających. Głównie są to związki fenolowe: antocyjany, flawanole (25−45%), kwasy hydroksycynamonowe oraz flawanony. Owoce te są także cennym źródłem makroelementów, witaminy C oraz, w mniejszym stopniu, witamin z grupy B.

Porcja 100 g owoców jagody kamczackiej ma wartość okołu 46 kcal. 

Właściwości jagody kamczackiej

Związki fenolowe występujące w owocach wiciokrzewu sinego mają właściwości przeciwzapalne. W tym upatruje się ich wpływ na zapobieganie chorobom metabolicznym, takim jak otyłość i cukrzyca. W tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej owoce jagody kamczackiej stosuje się w profilaktyce miażdżycy, również jako środek na obniżenie ciśnienia krwi.

Posiadają działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Związki zawarte w owocach wiciokrzewu sinego wykorzystuje się w profilaktyce chorób jamy ustnej o podłożu bakteryjnym. W łagodzeniu ostrych stanów zapalnych oczu, dla poprawy ostrości wzroku. Również w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego.

Związki przeciwutleniające, zawarte w jagodzie kamczackiej, stanowią ochronę przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania UV-A i UV-B, powodującego fotouszkodzenia skóry, przyspieszenie procesów starzenia i uszkodzenia. Antocyjany, główna grupa związków występujących w owocach wiciokrzewu sinego, mają silne działanie przeciwnowotworowe. 

Zastosowanie kulinarne

Jagody kamczackie w smaku są słodko-kwaśne. Stanowią bardzo przyjemną mieszankę smaków borówki czernicy (czarnej jagody), borówki amerykańskiej i jeżyny. Ich miąższ oraz sok jest zabarwiony na ciemnoczerwono. 

Owoce zjada się na surowo. Mieszkańcy strefy podbiegunowej suszą i mrożą owoce. Współcześnie jagody kamczackie przerabia się także na dżemy i wina, bardzo popularne w Japonii. 

Warto wiedzieć, że właściwości związków przeciwutleniających zawartych w owocach są niezmienne mimo gotowania. Przetwory z owoców jagody kamczackiej zachowują całe dobrodziejstwo antyoksydacyjne. 

Polecamy przepis na: Dżem z jagody kamczackiej oraz Nalewka z jagody kamczackiej