Bajaderka: przepis na ciasto z rumem zero waste
Bajaderka to ciastko wymyślone w Warszawie w latach 20. XX wieku tuż przed Wielkim Kryzysem, a jednak niezwykle oszczędne. Dzisiaj byśmy powiedzieli zero waste, tutaj nic się nie zmarnuje. Dowiedzcie się, jak zrobić pyszne domowe bajaderki.
Skąd pochodzą bajaderki?
Pyszne kuliki powstały w Warszawie w już sto lat temu. Źródło słowa bajaderka nie jest wyjaśnione. Być może ciastko powstało na cześć operetki Emmericha Kalmana z 1921 r. zatytułowanej „Bajadera”. Tytułowa postać to egzotyczna tancerka z haremu sułtana. Femme fatale, która swym zmysłowym tańcem doprowadzała mężczyzn do szaleństwa.
W gwarze warszawskiej do dzisiaj funkcjonuje określenie bajadera oznaczające starą prostytutkę. Równolegle bajadera to synonim beztroskiej sklerozy, gdy zapominamy i wcale się tym nie przejmujemy. W Warszawie wyrzucamy sobie: „Czekałam, zapomniałaś, ale bajadera!”
Na cześć bajaderki zaśpiewajmy fragment przebojowej arii Kalmana w tłumaczeniu Michaliny Makowieckiej:
„O, bajaderko, wciąż o tobie śnię, O, bajaderko, masz u stóp serce me!”
Z czego robi się bajaderki?
W pracowniach cukierniczych zawsze zostawało i cały czas pozostaje sporo okrawków ciast, połamanych kruchych spodów i ciasteczek, mnóstwo pysznych okruchów. Szkoda było wyrzucać tyle dobra i tak powstała bajaderka, czyli kuliste ciastko aromatyzowane rumem, bardzo czekoladowe i bardzo smaczne.
Według mistrza cukierniczego Jacka Malarskiego, współwłaściciela warszawskiej cukierni Lukullus, bajaderka to ciasto lekkomyślnych obyczajów, które przyjmie wszystko, ale pod jednym warunkiem. Wszystkie składniki muszą być najwyższej jakości. Zatem bajaderki to dobre kruche ciasteczka, czekoladowy biszkopt, wysokiej jakości kakao i rum oraz prawdziwe masło. Pyszności!
Przepis na bajaderkę
- Bajaderki można zrobić w domu bez żadnego problemu. Dzięki temu przepisowi przygotujecie pyszne kulki, które zachwycą niejedno podniebienie.
- Ciastka z rumem robi się około 45 minut.
- Lista składników obejmuje produkty, które można bez problemu kupić w każdym sklepie. Sprawdzą się też różnego typu resztki, które zalegają w lodówce i kuchennych szafkach.
- Głównymi składnikami bajaderek według tego przepisu są pokruszone herbatniki, kruche ciasteczka, biszkopciki, ciasta i muffinki. Nie powinny jednak zawierać kremów, owoców, żelatyny. Mogą to być resztki ciast z bakaliami.
Zobacz też naszą galerię z innymi przepisami na ciasta bez pieczenia
SKŁADNIKI
- 800-900 g pokruszonych herbatników, kruchych ciastek, biszkopcików, ciast, muffinek, itp. (bez masy kremowej, bez żelatyny, bez owoców, mogą być z bakaliami)
- pół szklanki mleka
- pół szklanki cukru (jeśli ciasta były słodkie - pominąć)
- 1 słoik dżemu, marmolady, powideł (powinien być gęsty), około 350 - 400 g
- 125 g masła
- rum lub olejek rumowy lub ekstrakt rumowy - do smaku
- 4 łyżki kremu orzechowego lub czekoladowego (np. nutella lub masło orzechowe)
- 3-4 łyżki kakao (jeśli użyliście dużo ciemnych czekoladowych resztek ciast, to można dać mniej)
- oraz do obtoczenia
- polewa czekoladowa (200 g gorzkiej czekolady rozpuszczone w kąpieli wodnej ze 125 g masła)
- ewentualnie posiekane orzechy lub wiórki kokosowe lub czekoladowe cukierki
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Ciastka i ciasta drobno pokruszyć ręcznie, w maszynce lub w blenderze. Okruchy wsypać do naczynia. Jeśli bajaderka robiona jest tylko z resztek ciast warto dodać do niej trochę suchych herbatników.
- Zagotować razem mleko, cukier, masło i kakao. Lekko przestudzić i wymieszać z pokruszonymi ciastami, dżemem, kremem orzechowym, olejkiem, ewentualnie z alkoholem. Wszystko zagnieść do otrzymania jednolitej masy.
- Z przygotowanej masy formować kulki, chłodzić w lodówce przez 1 godzinę.
- Schłodzone kule obtoczyć w ciepłej polewie czekoladowej, a następnie w orzechach lub wiórkach lub cukiereczkach. Odstawić do stężenia w temperaturze pokojowej.
- Podawać do czarnej kawy lub herbaty.