Owoce w cukrze do ciast i deserów: jak zrobić kandyzowane owoce?

2016-11-14 13:02

Nie ma nic lepszego jak domowe przetwory z dojrzałych i dorodnych owoców, które w każdej chwili można wykorzystać do ciast lub deserów. Trzeba je tylko dobrze “zakonserwować” - najlepiej nadaje się do tego cukier. Jak zrobić kandyzowane owoce? Radzimy krok po kroku, jak przygotować pyszne owoce w cukrze.

owoce-kandyzowane.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Domowe owoce w cukrze można w każdej chwili wykorzystać do ciast i deserów

Spis treści

  1. Jak kandyzować owoce krok po kroku?
  2. Domowa kandyzowana skórka pomarańczowa

Owoce w cukrze można przygotować z agrestu, porzeczek, wiśni, truskawek, gruszek, jabłek, moreli i w zasadzie z każdych owoców miąższowych.

Jak kandyzować owoce krok po kroku?

Na 1 kg owoców potrzeba 1,5 kg cukru. Owoce do kandyzowania myjemy, przebieramy, suszymy i obieramy z  szypułek, ogonków itd. Owoce z pestkami trzeba wydrążyć, jabłka oraz gruszki obieramy, kroimy na połówki lub ćwiartki i pozbawiamy gniazd nasiennych.

Z 1,25 kg cukru i 2 szklanek wody przygotowujemy syrop – trzeba go zagotować. Następnie wrzucamy owoce i smażymy na wolnym ogniu około 30 minut. Wyłączamy i pozostawiamy do następnego dnia. Na drugi dzień owoce smażymy ponownie na wolnym ogniu do momentu, aż staną się szkliste (przezroczyste).

Teraz owoce trzeba wyjąć z syropu. Rozkładamy je na talerzu lub półmisku i stopniowo podsuszamy w piekarniku (piekarnik nie może być za gorący, bo wówczas owoce się upieką i całkiem wysuszą, najlepsza jest temperatura około 50-60 stopni). Syropu już nie będziemy potrzebować, ale można go wykorzystać na przykład do kompotów lub marmolad. Gdy owoce na powierzchni będą dobrze podsuszone (ale wewnątrz muszą być wilgotne!), przekładamy je do słoików, przysypując pozostałym cukrem.

Tak kandyzowane owoce przechowuje się w suchym i chodnym miejscu. 

Domowa kandyzowana skórka pomarańczowa

Podobnie można przygotować skórki pomarańczowe. Należy je jednak przed smażeniem przez 24 godziny moczyć w zimnej wodzie. Gdy mają grubą białą spodnią część, należy ją ściąć. Po usmażeniu (są dwie szkoły: smażenie dużych kawałków lub pokrojoną w kostkę skórkę) skórkę pomarańczową można przed przełożeniem do słoika obsuszyć lub pozostawić ją w syropie. Skórka pomarańczowa jest stosunkowo lekka w porównaniu z owocami, dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej proporcji cukru.