Mlekomaty - gdzie w Warszawie można kupić świeże mleko od rolnika?

2015-01-02 14:26

Mlekomaty to nic innego jak automaty ze świeżym mlekiem. Sieć mlekomatów obejmuje niemal wszystkie województwa, a ich popularność ciągle rośnie. Podpowiadamy, gdzie w Warszawie można kupić mleko prosto od rolnika.

mlekomaty-gdzie-w-warszawie-mozna-kupic-swieze-mleko-od-rolnika.jpg
Autor: pixabay.com Świeże mleko cieszy się tak dużą popularnością, że automatów wciąż przybywa.

Spis treści

  1. Czym się różni mleko z mlekomatu od mleka zakupionego w sklepie?
  2. Gdzie znaleźć mlekomat?

Czym się różni mleko z mlekomatu od mleka zakupionego w sklepie?

W mlekomacie można kupić mleko, które nie zostało poddane obróbce cieplnej. Zaraz po udoju mleko jest chłodzone i transportowane do automatów. Proces ten zajmuje od 4 do 24 godzin. W większości sklepów można kupić dwa rodzaje mleka: UHT - poddawane działaniu bardzo wysokiej temperatury, a następnie błyskawicznie chłodzone oraz mleko pasteryzowane, również poddawane podgrzaniu, lecz maksymalnie do 90 stopni Celsjusza. Taki proces pozwala na pozbycie się większości szkodliwych mikroorganizmów, jednak razem z nimi zabijane są także korzystne dla zdrowia człowieka bakterie. 

W mlekomatach można kupić nieprzetworzony, surowy napój, co oznacza, że nie traci on nic ze swoich wartości odżywczych. W mleku znajdują się jednak miliony mikroorganizmów, które niekoniecznie muszą być zdrowe dla człowieka. Producenci radzą więc, aby zakupione mleko poddać podgrzaniu do temperatury około 70 stopni przez około 15 sekund.

Gdzie znaleźć mlekomat?

Sieć mlekomatów obejmuje niemal całą Polskę. Można je spotkać przede wszystkim w dużych miastach. W Warszawie mlekomaty znaleźć można między innymi na ulicach: Nowoursynowskiej 161, Związku Walki Młodych 11, Grochowskiej, Krymskiej 6, Króla Maciusia, Wandy Rutkiewicz 11. Świeże mleko cieszy się tak dużą popularnością, że automatów wciąż przybywa. Do mlekomatu można wybrać się z własną butelką lub kupić pojemnik na miejscu.

Z wiadomości o powstaniu sieci mlekomatów ucieszą się przede wszystkim osoby, które lubią samodzielnie przygotowywać mleczne przetwory. Z surowego mleka można otrzymać na przykład zsiadłe mleko, śmietanę czy twaróg. Aby je przyrządzić nie trzeba już będzie udawać się w daleką podróż na wieś.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE