Czy warto jeść melony? Właściwości melonów

Czy warto jeść melony? Właściwości melonów

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Melony, mimo że dość słodkie, nie są jednak tuczące - zawierają ok. 90% wody, działają moczopędnie i pobudzają przemianę materii

Melony mają wielu zwolenników - jako owoce o delikatnym smaku i orzeźwiające. Jednak pokrewieństwo melonów z arbuzami i ogórkami rodzi podejrzenia, że melony nie mają zbyt wielu wartości odżywczych. Jak jest naprawdę? Jakie witaminy ma w sobie melon? Czy warto go jeść?

Melony, podobnie jak arbuzy, świetnie sprawdzają się w letnie i upalne dni, a to za sprawą ilości wody, którą zawierają te owoce. Schłodzone melony są orzeźwiające i nawadniają nasz organizm, przez to czujemy się znacznie lepiej. Melon można wkroić do sałatki czy dodać do smoothies, ale najlepiej smakuje świeży - schłodzony i skropiony sokiem z cytryny.

Melon składa się w 90% z wody, jednak zawiera także inne składniki odżywcze. W tym owocu znajdują się duże ilości beta karotenu i potasu. Oczywiście w melonie jest też sporo cukru. Co jeszcze znajduje się w tym niewielkim owocu? Melon jest doskonałym źródłem silnego przeciwutleniacza, jakim jest witamina C oraz błonnika.

Melon kantalupa, lubiany ze względu na swój wyrazisty smak, zawiera najwięcej witaminy C oraz błonnika. Melon ten charakteryzuje się również intensywnie słodkim smakiem. Ten owoc na pewno znacznie poprawi stan twojego organizmu.

Warto raz na jakiś czas wypić nektar z melona. Działa on przeczyszczająco i moczopędnie. Dlatego jest częstym składnikiem diet odchudzających oraz polecany jest  podczas leczenia schorzeń układu moczowego.

Zalecany jest także przy bólach reumatycznych. Słodkich odmian melonów powinni unikać cukrzycy, natomiast śmiało mogą sięgać po gorzkiego melona. Podobno związki zawarte w gorzkiej odmianie melona, mogą pomóc w walce z cukrzycą typu II.

Ocena: 3,3