Rośliny strączkowe - najlepsze przepisy
Poznaj niepozorne, ale bardzo zdrowe ziarna roślin strączkowych. Dowiedz się jak najlepiej przygotować fasolę, bób, groch i inne strączki
Groch
Groch jest przede wszystkim dobrym źródłem białka. Dostarcza też składniki mineralne, takie jak żelazo, wapń, fosfor, magnez, potas. Poza tym zawiera witaminy z grupy B, które chronią układ nerwowy i pomagają zapobiegać stanom lękowym i depresji oraz łagodzą skutki stresu. Ma też sporo antynowotworowych przeciwutleniaczy. Wypróbuj groch w przepisach:
Bób
Bób to roślina z rodziny strączkowych, co oznacza, że zawiera dużą ilość białka roślinnego, korzystnego dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, ale też dla mięsożerców. W bobie znajdują się węglowodany oraz witaminy: B1, B2, PP, C i prowitamnina A. Znajdziemy w nim też wapń - korzystny dla układu kostnego, fosfor - idealny na pamięć, żelazo - korzystne dla naszego układu krwiotwórczego, magnez i karoten. Bób ma sporo błonnika, dlatego poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Spróbuj bobu w tych potrawach:
Fasola
Fasola jest bogata w substancje odżywcze i związki mineralne, nietrudna w uprawie i odporna na różne warunki klimatyczne. Ponadto suszone ziarna fasoli można długo przechowywać bez utraty ich właściwości. mnogość zastosowań również ma duże znaczenie. Jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. Jej ziarna zawierają także sporo rozpuszczalnego błonnika, który pozwala utrzymać w dobrym stanie jelita oraz zredukować zbyt wysoki cholesterol. Ponadto - w zależności od odmiany - ziarna fasoli mogą zawierać substancje mineralne (Potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk, selen oraz składniki hamujące wzrost komórek rakowych. Jeżeli nie lubisz fasoli w całości, może spodobają ci się przepisy, w których jest nieco ukryta?
Pasta z fasoli i grzybów do chleba - przepis na wegański pasztet >
Soczewica
Soczewica zawiera dużo białka, co jest ważne dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. To również doskonałe źródło witamin z grupy B, C, E i kwasu foliowego oraz fosforu, potasu, magnezu, żelaza i wapnia. Soczewica ma też bardzo dużo błonnika. Jedzenie jej korzystnie wpływa na serce i układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, reguluje cukier. Soczewica jest wskazana dla chorych na cukrzycę, bo ma niski indeks glikemiczny. Daje poczucie sytości, dlatego mogą ją spożywać osoby pragnące się odchudzić. Jedzenie soczewicy poprawia stan skóry, włosów i paznokci, wzmacnia odporność i ma działanie detoksykacyjne.
Zupa czy pasta?
Pasta z soczewicy i orzechów - przepis na zdrowe smarowidło do pieczywa >
Ciecierzyca
Bez niej nie ma prawdziwego humusu. Ciecierzyca, to produkt, który jest w naszej kuchni niedoceniany, a szkoda, bo daje ogromne możliwości. Dzięki dużej zawartości białka ciecierzyca może skutecznie zastępować w naszej diecie mięso, a zawarty w niej błonnik sprawia, że jest bardzo sycąca. Jest także niskokaloryczna i bogata w pierwiastki takie jak żelazo, fosfor, potas i witaminy z grupy B.
Klasyczny hummus, czyli pasta z ciecierzycy >
Przepyszna ryżanka z ciecierzycą i kapustą - warzywna zupa na pocieszenie >
Więcej przepisów na rośliny strączkowe
Więcej przepisów na pyszne i zdrowe potrawy ze nasion roślin strączkowych tutaj: