Sałatka jarzynowa: 5 błędów najczęściej popełnianych podczas przyrządzania

Sałatka jarzynowa: 5 błędów najczęściej popełnianych podczas przyrządzania

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Sałatka jarzynowa z majonezem to przysmak!

Sałatka jarzynowa to klasyka okazjonalnego, odświętnego stołu. Swój doskonały smak sałatka zawdzięcza idealnemu połączeniu smaków słodkiego, kwaśnego i słonego. I choć jest tak prosta w przygotowaniu, często może okazać się fiaskiem. Oto  5 błędów najczęściej popełnianych podczas przyrządzania i porady jak się ich ustrzec. Polecamy uważną lekturę!

Sałatka jarzynowa z rodzynkami

Błąd nr 1: Za długo przechowywana

Sałatka jarzynowa z majonezem to przysmak, który przygotowuje się z pewnym wyprzedzeniem. Nie wolno jednak przesadzać. Dlaczego? Sałatka jarzynowa z majonezem to potrawa krótkotrwale przydatna do spożycia. Sałatkę należy spożyć w ciągu 48 godzin od przygotowania, a przez ten czas przechowywać w lodówce. Po upływie tego czasu nie wolno jeść sałatki i bezwzględnie należy ją wyrzucić. Wiemy, że są wśród nas ryzykanci i hazardzistki, którzy swoim nierozważnym zachowaniem, próbują obalić naukowe dowody. Ale jeśli chociaż raz odchorowaliście imieniny u cioci, to możecie być pewnie, że zaszkodziła Wam sałatka... Gotowane warzywa mimo kwaśnego środowiska sałatki ulegają rozkładowi i fermentują. Ocet zawarty w ogórku konserwowym i majonezie, co prawda spowalnia rozwój bakterii gnilnych, ale mu nie zapobiega. Jeśli jeszcze dodacie surowe jabłko i cebulę oraz majonez na surowych jajkach - katastrofa gwarantowana! 

Wypróbuj: Chrzanowa sałatka jarzynowa: przepis na święta i na co dzień!

Dekoracyjna sałatka JASKÓŁCZE GNIAZDKO - piękna i smaczna sałatka z chrustem ziemniaczanym

Sałatka jarzynowa - przepis na tradycyjną sałatkę jarzynową babci Teresy

Błąd nr 2: Mdły smak

Sałatka jarzynowa rządzi swoimi prawami. Najsmaczniejsza sałatka to idealne połączenie smaków słodkiego, kwaśnego, słonego i konkretnego. Konkret zapewniają sałatce gotowany ziemniak i jajko ugotowane na twardo. Słodyczy dostarczy marchew i zielony groszek oraz surowe jabłko. Wszystko zrównoważy nieodzowny smak kwaśny, czyli kiszony lub jeszcze lepiej ogórek konserwowany octem. I wreszcie całość spaja majonez, który jest doskonałym połączeniem naszych ulubionych smaków. Oczywiście istnieje mnóstwo wariacji sałatki jarzynowej. Można dodać gotowane lub pieczone mięso. Dorzucić kiełbasę. Albo śledzia solonego. Eksperymentować z różnymi warzywami korzeniowymi i strączkowymi. 

Zobacz: Tradycyjna sałatka jarzynowa ze śledziem - łatwy przepis dla 2 osób

Tradycyjna sałatka jarzynowa ze śledziem: łatwy przepis dla 2 osób

Błąd nr 3: Złe proporcje

Największy wpływ na smak mają proporcje składników sałatki. Istnieje wiele przepisów, ale najłatwiej zapamiętać prostą zasadę. Każdego składnika powinna być ta sama objętość. Jak to odmierzyć? Składniki odmierzamy na przykład szklanką lub innym pojemnikiem. Zatem do sałatki bierzemy po 1 szklance pokrojonych w kostkę ziemniaków, marchwi, jajek, jabłek i ogórków oraz gotowanego groszku zielonego. Mieszamy wszystko razem i dodajemy 1 szklankę majonezu. Ponownie mieszamy. Składniki sałatki powinny być oblepione majonezem, ale nie pływać w nim!

Spróbuj również: Przepyszna sałatka majonezowa z kurczaka i suszonych śliwek lub Genialna sałatka majonezowa z 3 puszek - prosta i pyszna

Krojenie gotowanego jajka, przygotowania do sałatki jarzynowej

Błąd nr 4: Zbyt drobno pokrojone składniki

Sałatka jarzynowa ma swoje tajemnice. Jedną z nich jest tekstura sałatki, czyli połączenie miękkich, twardych, chrupkich, lepkich i sprężystych składników. Na języku powinniśmy wyczuwać wszystkie te różnice. Sałatka to nie papka! Sukces uzależniony  jest od sposobu pokrojenia składników. W klasycznej kuchni przyjmuje się, że składniki powinny być pokrojone w kostkę nie mniejszą od ziarnka groszku... Oznacza to, że warzywa kroimy w kostkę o boku 1 cm. Ziemniaki należy pokroić w nieco większa kostkę, ze względu na ich kruchość. Podczas mieszania mniejsze kubiki ziemniaków ulegną rozgnieceniu. Gotowanych jajek również nie należy siekać zbyt drobno. W trakcie mieszania będą się rozpadać na drobiny, a tego lepiej uniknąć. Drobniej można pokroić jedynie ogórka, jeśli jest wyjątkowo kwaśny. 

Krojenie ogórka do sałatki jarzynowej

Błąd nr 5: Majonez z przykrą niespodzianką

Tradycyjnie majonez - emulsję oliwy, musztardy i żółtka - przygotowuje się z surowych jajek. Ale należy pamiętać, że jajka skażone są bakteriami Salmonella, które wywołują salmonellozę. Dlatego jajka sprzedawane z ferm naświetlane są promieniami UV. W innym przypadku należy jajka zdezynfekować termicznie, czyli zanurzyć we wrzątku na 15-30 sekund. Jednak najbezpieczniej jest przygotować majonez wegański, bez jajka. Jest równie smaczny, a jego przygotowanie zajmie Wam 1 minutę. 

Przeczytaj koniecznie: Salmonelloza: jak można zarazić się salmonellą? Jak uniknąć zatrucia? Co jeść, gdy chorujesz?

Jak zrobić majonez do sałatki?

Polecamy łatwy przepis na bezjajeczny majonez Zobacz: Przepis jak zrobić wegański majonez bez jajek i polecamy obejrzeć galerię zdjęć krok po kroku (poniżej) z przepisem na majonez, który zrobicie w kilka chwil. 

Ocena: 3,2
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).