Sałata endywia kędzierzawa: właściwości, wartość odżywcza, zastosowanie kulinarne

2018-04-24 11:31

Sałata kędzierzawa, czyli endywia, zwana również sałatą fryzowaną zieloną, to popularny składnik mieszanek liści różnych sałat. Jej twarde i wyraziste w smaku liście zna każdy wielbiciel zieleniny. Dowiedz się więcej o popularnej sałacie endywii kędzierzawej. 

Sałata endywia kędzierzawa: właściwości, wartość odżywcza, zastosowanie kulinarne
Autor: thinkstockphotos.com Endywia kędzierzawa to sałata o grubych, gorzkich liściach.

Spis treści

  1. Skąd pochodzi
  2. Właściwości
  3. Wartość odżywcza
  4. Zastosowanie kulinarne

Skąd pochodzi

Endywia kędzierzawa to odmiana cykorii endywii pochodzącej z basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się odziomkowe liście tej rośliny. Poprzez sztuczny dobór ogrodnicy wyhodowali odmiany wybitnie "rozczochrane", stąd jej nazwa. 

Właściwości

Endywia ma sztywne, soczyste i mocno postrzępione, jasnozielone lub żółtawe liście (niekiedy bywają także czerwone). Ceniona jest za swój walor dekoracyjny oraz za pikantny, gorzkawy smak. 

To jedna z nielicznych sałat, którą nie rwie się palcami, ale kroi nożem. Można ją długo przechowywać, nawet do tygodnia od zerwania. Najlepiej przechowywać ją w lodówce, owiniętą wilgotną ściereczką. 

Wartość odżywcza

Endywia kędzierzawa zawiera więcej związków mineralnych i witamin niż sałata siewna. Pobudza apetyt dzięki zawartości inuliny oraz substancji gorzkiej – intybiny. Chrupkie liście endywii zawierają sole potasu, wapnia i żelaza, łatwo przyswajalne białko i cukry oraz witaminy z grupy B i prowitaminę A. Zawartość witaminy C wynosi średnio 40-50 mg/100 g świeżej masy, zaś u sałat zazwyczaj wynosi ona do 30 mg/100 g. Endywię spożywa się głównie na surowo, toteż zachowuje ona w pełni swoje wartości odżywcze.

Jest niskokaloryczna, pęczek liści endywii o wadze 100 g zawiera zaledwie 17 kcal. 

Zastosowanie kulinarne

Endywia kędzierzawa ma pikantny, gorzkawy smak. Dobrze komponuje się z ostrymi serami i z dodatkiem orzechów. Idealnie pasują do niej ostre, wyraziste sosy. Z jej liści przyrządza się sałatki. Najczęściej jednak liście wykorzystuje się w mieszankach sałat o łagodniejszym smaku. Kroi się ją nożem. 

Polecamy przepis: Trzy sosy do zielonych sałat

W kuchni śródziemnomorskiej wykorzystuje się także endywię w daniach na ciepło. To kruche i delikatne warzywo przygotowuje się bardzo szybko. 

Polecamy przepis: Endywia na ciepło z kaparami i rodzynkami  oraz Endywia z wody z sosem jogurtowo-musztardowym