Zioła poprawiające pracę serca. Jakie zioła lubi serce?

2016-08-04 18:50

Czy ziołami można leczyć serce, czy są zioła, które wzmocnią jego pracę? Stres, tłuste jedzenie, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej to najpowszechniejsze przyczyny większości sercowych dolegliwości. Zanim jednak rozwinie się konkretna choroba, serce nieśmiało upomina się o swoje prawa.

Jakie zioła lubi serce?
Autor: thinkstockphotos.com Głóg dwuszyjkowy jest składnikiem ziołowych leków nasercowych.

Spis treści

  1. Zioła nasercowe
  2. Zioła nasercowe - zachowaj umiar
  3. Głóg dwuszyjkowy
  4. Konwalia majowa
  5. Jemioła pospolita
  6. Naparstnica
  7. Miołrząb dwuklapowy
  8. Czosnek pospolity

Zioła nasercowe

Do typowych objawów niedomagania serca zalicza się kołatanie serca, zawroty głowy, krótki oddech, czasem nadmierne pocenie się czy ogólne osłabienie. Takich objawów lepiej nie lekceważyć, ponieważ często są to pierwsze symptomy niedokrwienia i niedotlenienia mięśnia sercowego. Wiele osób niechętnie przyjmuje leki syntetyczne uważając, że bardziej szkodzą niż pomagają. I chociaż z takim poglądem można dyskutować, trudno się dziwić, że w trosce o własne zdrowie sięgają po zioła.

Zioła nasercowe - zachowaj umiar

Warto jednak pamiętać, że zioła to składniki bardzo wielu leków i przyjmowane nierozsądnie mogą być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych. Dlatego też, jeśli chcemy zażywać zioła, warto na ten temat porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Dotyczy to przede wszystkim osób przewlekle chorych, które przyjmują kilka leków na różne schorzenia. Zioła, podobnie jak inne leki, mogą wchodzić w interakcje z lekami, innymi ziołami oraz z pożywieniem. Nie każde ziółko jest dobre dla każdego. Podobnie, jak leki zioła mają różne działanie. Jedne ułatwiają dotlenienie narządu, inne poprawiają siłę skurczu, a jeszcze inne mają działanie rozkurczowe. Dlatego też ich przyjmowanie musi być dostosowane do potrzeb układu krążenia konkretnej osoby.

Głóg dwuszyjkowy

Do produkcji leków i mieszanek wykorzystuje się owoce i kwiaty rośliny. Kwiatostany zawierają aminy aromatyczne, flawonoidy i aminokwasy, które regulują czynność układu krążenia. Owoce to źródło flawonoidów, procyjanidyn oraz witaminy C i A. Głóg może być stosowany w leczeniu łagodnych postaci choroby wieńcowej, ponieważ uspokaja pracę serca, rozszerza naczynia wieńcowe, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia ściany tętnic.

Konwalia majowa

Konwalia majowa, która czaruje nas swoim zapachem jest wykorzystywana do produkcji kropli nasercowych. W tym celu wykorzystuje się liście i kwiaty rośliny. Krople z konwalii zaleca się osobom, które skarżą się na kołatanie serca. Mogą też być zażywane przy tzw. zmęczonym sercu, w okresie rekonwalescencji po zawale serca. Moc lecznicza konwalii jest ukryta w glikozydach nasercowych. Ale warto wiedzieć, że mogą być one także silną toksyną, dlatego konieczne jest ścisłe przestrzeganie dawki podanej przez producenta.

Jemioła pospolita

Podobno można się pod nią bezkarnie całować, ale w lecznictwie wykorzystywana jest do leczenia zmian miażdżycowych. Krople nasercowe wytwarza się z liści jemioły, ponieważ zawierają one choliny, wiskotoksyny oraz lektyny, które skutecznie pomagają zwalczyć kołatanie serca.

Naparstnica

Naparstnica to najbardziej ceniona roślina lecznicza, ale jednocześnie bardzo toksyczna. Leki wytwarzane z naparstnicy są dostępne tylko na receptę, ponieważ glikozydy nasercowe zawarte w naparstnicy znacznie zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, ale także zwalniają tętno.

Miołrząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy wykorzystywany jest do wzmacniania wszystkich naczyń krwionośnych, co przekłada się na ich większą elastyczność, a tym samym na lepsze utlenienie krwi. Preparaty z tą rośliną zaleca się osobom, które cierpią z powodu postępującej miażdżycy lub choroby wieńcowej. Warto dodać, że miłorząb wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (aspiryna, polocard, acard), dlatego nie można leków z tych grup przyjmować razem.

Czosnek pospolity

Czosnek pospolity chętnie dodajemy do sałatek i mięs, bo cenimy jego walory smakowe. Większość z nas zna jego właściwości przeciwbakteryjne, ale na tym nie kończą się jego właściwości lecznicze. Zawarte w czosnku kwasy fenolowe i flawonoidy mają właściwości przeciwutleniające, co jest wykorzystywane do obniżania stężenia lipidów we krwi oraz regulacji ciśnienia tętniczego.