Nowalijki - jak wybierać i przechowywać młode warzywa

2020-04-02 15:48

Dawniej na wiosnę organizm potrzebował zwiększonych ilości witamin. Przyjęło się więc, że nowalijki służą zdrowiu. Kilka lat temu zaczęło się jednak mówić o tym, że faszerowane chemikaliami sezonowe warzywa raczej nam szkodzą niż służą. Co zrobić, by na nasze stoły trafiły tylko te zdrowe warzywa.

Nowalijki - jak wybierać i przechowywać młode warzywa
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Jak wybierać nowalijki?
  2. Jak przechowywać nowalijki?

Wciąż nie brak opinii, że nowalijki są szkodliwe, bo zawierają wiele szkodliwych substancji, które przedostają się do nich z nawozów, jakimi są faszerowane. Niektórzy straszą, że nowalijka to koktajl składający się z toksycznych pierwiastków i związków chemicznych. A najgorsze z nich to azotany i azotyny. Mogą one być niebezpieczne zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych, które mają osłabiony układ odpornościowy. Jednak nowalijki, czyli warzywa szklarniowe, wcale nie muszą truć. Po pierwsze, jeśli są hodowane zgodnie z normami, są zdrowe. Po drugie zaś wiele też zależy od ich przechowywania i obróbki.

Jak wybierać nowalijki?

Aby mieć pewność, że kupowane przez nas nowalijki nie zrujnują nam zdrowie, podczas zakupów przestrzegaj pewnych zasad. Miej na uwadze, że czasami lepiej przepłacić i pęczek rzodkiewek kupić w sklepie ekologicznym, a nie w supermarkecie. Warzywa pochodzące z upraw ekologicznych zawierają ponadto najwięcej składników odżywczych. W takim sklepie można też zażyczyć sobie okazania certyfikatu potwierdzającego, że nowalijki zostały wyhodowane bez dodatków sztucznych nawozów. Mając do wyboru monstrualnych rozmiarów ogórka i dużo skromniejszy egzemplarz, wybierz ten drugi. Bo to oznacza, że do jego wyprodukowania użyto mniej sztucznych dodatków.

Jak przechowywać nowalijki?

Niewskazane jest przechowywanie nowalijek w torebkach foliowych. Zawarte w nich azotany szybciej przekształcają się w szkodliwe azotyny. Każde warzywo należy przed spożyciem bardzo dokładnie umyć, szczególnie te liściaste – sałata, botwinka, szpinak. Podczas mycia można część szkodliwych substancji wypłukać. Nie należy jeść warzyw, które już nie wyglądają świeżo. To oczywiście dotyczy nie tylko nowalijek, ale ich zwłaszcza. To dlatego, że np. proces gnicia uruchamia w warzywie wiele niekorzystnych procesów, co skutkuje pojawieniem się nowych, bardziej szkodliwych związków.