Co to jest serwataka? Jakie ma właściwości i co z niej zrobić?

2022-12-13 18:45

Serwatka to płyn, który powstaje z mleka podczas wyrobu sera. Serwatka jest półprzezroczysta i wcale nie biała. Jednak jej konsystencja nie oznacza, że serwatka nie ma wartości odżywczych. Przeciwnie - zawiera sporo cennych substancji. Jak można wykorzystać serwatkę w kuchni i jakie ma właściwości?

co-to-jest-serwatka-jakie-ma-wlasciwosci.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Serwatka stanowi świetną bazę do koktajli i sosów. W wersji sproszkowanej ceniona jest przez sportowców

Spis treści

  1. Jak powstaje serwatka?
  2. Właściwości serwatki
  3. Co zrobić z serwatki?
  4. Serwatka w proszku

Jak powstaje serwatka?

Serwatka powstaje przy wyrobie sera twarogowego. Po podgrzaniu mleka, gdy się zwarzy, przelewa się je na gęste sitko wyłożone gazą. Oddzielona serwatka ścieka, a na sitku zostaje twarożek.

Właściwości serwatki

Serwatka jest bogata w duże ilości wapnia, fosforu i witamin z grupy B rozpuszczalnych w wodzie. Ponadto zawiera białko i niewielkie ilości tłuszczu, więc jest produktem niskokalorycznym. Polecana jest na trawienie, ponieważ przyśpiesza perystaltykę jelit.

Co zrobić z serwatki?

Serwatka, która powstaje z wyrobu sera twarogowego, jest w smaku kwaśna. Można ją wykorzystać do zakwaszania sosów i zup, np. botwinki, barszczu ukraińskiego, chłodnika czy żuru. Jest również świetnym składnikiem do chleba pieczonego na zakwasie.

Serwatkę można także podać w postaci napoju musującego z dodatkiem drożdży i cukru, który ugasi pragnienie latem. Może być także bazą do koktajli z dodatkiem świeżych owoców, np. malin, truskawek, jagód.

Serwatka w proszku

Serwatka w proszku to produkt znany m.in. sportowcom. Zawiera cenne białko i znikome ilości tłuszczu. Stanowi też świetną bazę do koktajli. Dużą zaletą serwatki w proszku jest to, że można ją długo przechowywać.

Twaróg - jadalne białe złoto
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE