Jej wysokość śmietana - królowa każdej kuchni

2022-06-20 13:22 Materiał sponsorowany
Śmietana
Autor: Getty Images

Jak powstaje śmietana? Kiedy wymyślono bitą śmietanę? Czy śmietana jest zdrowym dodatkiem do codziennej diety? Poznajcie tajemnice tego niepozornego produktu mlecznego, który stał się królową w kuchni.

Śmietana obok masła, jest jednym z bardziej popularnych, uniwersalnych i w niektórych wypadkach niezastąpionym składnikiem kulinarnym.

Śmietany najłatwiej podzielić ze względu na zawartość tłuszczu. Ta 12% jest idealnym dodatkiem do zup i sosów. Jedną z najczęściej spotykanych jest 18% śmietana, które pasuje niemal do każdego dania. Sprawdzi się w zupach, sałatkach, ciastach i sosach. W obu przypadkach musimy pamiętać, aby śmietanę „zahartować” tak aby się nie zważyła, jeśli dodajemy ją do gorącej zupy lub sosu.

Możemy również spotkać śmietanę 24 i 28%. Z tej najczęściej można zrobić domowe masło.

Teraz czas na królowe śmietan: 30 i 36%. Idealne do ciast i deserów, sosów. Ich wyjątkowa słodycz pozwala na przełamywanie ostrych lub kwaśnych smaków potraw mięsnych, owoców morza lub makaronów. 30% śmietanę można spróbować dodać do zupy, która stanie się aksamitna i bardzo delikatna. Oczywiście nie możemy zapomnieć o bitej śmietanie, która uzupełni każdy deser. Nie wiemy, w którym dokładnie momencie zaczęto stosować bitą śmietanę. Pierwsze wzmianki pojawiają się w XVI wieku we Włoszech. Jednak najbardziej znany jest crème chantilly – bita śmietana z cukrem i wanilią.

Jak powstaje śmietana? Jej każdy rodzaj zaczyna się od odwirowania mleka. Wtedy powstaje śmietanka słodka. Następnie dzięki procesowi fermentacji poprzez dodanie kultur bakterii kwasu mlekowego powstaje śmietana ukwaszona.

Czy śmietana jest zdrowym dodatkiem do diety? Tak, o ile stosujemy ją z umiarem. Jest to produkt wysokokaloryczny. Śmietana zawiera dużo niezbędnych dla organizmu witamin, takich jak: A, D, E i K oraz minerały: wapń, fosfor, potas i magnez.

Polskie mleko
Autor: Materiały prasowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE