Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej, srebra i złota? Proste domowe sposoby na błyszczące sztućce

2023-12-12 10:23

Wykonane ze stali nierdzewnej, srebra lub pozłacane sztućce to obowiązkowym element zastawy stołowej. Z czasem łyżki, widelce i noże tracą swój blask i stają się matowe. Jak wyczyścić zaśniedziałe sztućce? Jak je pielęgnować, aby zachowały dobry wygląd przez lata? Oto kilka sprawdzony domowych patentów na przywrócenie sztućcom blasku.

jak wyczyścić sztućce
Autor: Shutterstock Sztućce odzyskają swój blask, jeżli wyczyści się je domowymi sposobami.

Spis treści

  1. Sztućce ze stali szlachetnej
  2. Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?
  3. Jak wyczyścić złote sztućce?
  4. Jak wyczyścić srebrne sztućce?

Sztućce ze stali szlachetnej

Stal szlachetna, powszechnie znana jako stal nierdzewna, to obecnie najpopularniejszy materiał do produkcji sztućców. Stal nierdzewna to w rzeczywistości mieszanka stopu żelaza, węgla i chromu, a także dodatku niklu. Z pewnością nie ma domu, w którym na co dzień nie używałoby się sztućców ze stali nierdzewnej.

Sztućce stalowe idealnie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, jednak podczas specjalnych okazji, spotkań na szczycie, czy wizyt wyjątkowych gości nie powinny pojawiać się na stole. Wyjątkiem jest komplet odświętny, bardzo dobrej jakości i o eleganckim designie.

Tak często wykorzystywane przedmioty jak sztućce ze stali nierdzewnej mogą szybko stracić swój elegancki wygląd. Po pewnym czasie blask znika, a łyżki, widelce i noże stają się matowe. Warto więc zadbać o to, by przez lata wyglądały jak nowe.

Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?

Sztućce wykonane ze stali szlachetnej są mniej wytrzymałe od produktów wykonanych ze srebra bądź platerowanych, dlatego też służą dużo krócej i wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Sztućce ze stali nierdzewnej w odróżnieniu od sztućców srebrnych i platerowanych można myć w zmywarce. Warto jednak uważać na silne detergenty i tabletki do zmywarki, które mogą zarysować sztućce stalowe, a w konsekwencji pozbawić je blasku.

Aby jednak jak najdłużej wyglądały jak nowe, przed pierwszym użyciem warto umyć je ręcznie, łagodnym płynem i wypolerować miękką ściereczką. Co najmniej raz w roku można wyczyścić sztućce ze stali specjalnym środkiem do czyszczenia przedmiotów wykonanych z tego materiału.

Jak domowym sposobem wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej? Istnieje prosty sposób na błyszczące łyżki, widelce i noże wykonane ze stali. Do przygotowania domowego płynu czyszczącego potrzebne są tylko dwa składniki. Do 2 litrów wody wystarczy dodać 3 łyżki octu. W mieszance należy zanurzyć sztućce i odstawić na tak długo, aż osad i wszelkie zanieczyszczenia znikną.

Jak wyczyścić złote sztućce?

Komplety pozłacanych sztućców nie są wykorzystywane codziennie i zwykle służą tylko na specjalne okazje. Są drogie i dość trudne w utrzymaniu. Mimo że nie używa się ich na co dzień, z biegiem lat stają się matowe. Jak więc zadbać o sztućce złote?

Do wyczyszczenia pozłacanych widelców, noży i łyżek idealnym środkiem jest spirytus. Należy rozcieńczyć go z wodą w stężeniu 95 proc. i zanurzyć w nim zaśniedziałe sztućce. Po dwóch godzinach komplet będzie jak nowy.

Dobrym domowym środkiem na przywrócenie blasku pozłacanym sztućcom jest ocet. Zwilżoną nim szmatką należy wyczyścić zaśniedziałe łyżki, widelce i noże. Następnie przeciera się je czystą ściereczką zwilżoną letnią wodą.

Jak wyczyścić srebrne sztućce?

Idealnym domowym środkiem, który poradzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami na sztućcach wykonanych ze srebra, jest płyn na bazie wody z dodatkiem sody i octu. Do 1 litra wody należy wsypać 1 łyżkę sody i wlać 1 łyżkę octu. Do płynu wkłada się srebrne noże, widelce i łyżki. Po kilkunastu minutach wystarczy je opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć.

Skuteczny jest także sok z cytryny, który pomoże sztućcom ze srebra odzyskać stracony blask. Świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny należy obficie skropić miękką ściereczkę i wyczyścić nią widelce, noże i łyżki wykonane ze srebra. Po krótkim polerowaniu srebrne sztućce będą jak nowe.

Zobacz galerię i dowiedz się, dlaczego warto mieć w domu butelkę octu.

Składanie serwetek - kieszonka na sztućce