Pieprz kajeński - z czym go jeść? Do jakich potraw pasuje pieprz kajeński?

Pieprz kajeński - z czym go jeść? Do jakich potraw pasuje pieprz kajeński?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Pieprz kajeński to wyjątkowo ostry gatunek papryki, używany między innymi do produkcji sosu tabasco.

Pieprz kajeński, czyli owoc pieprzowca to roślina o bardzo ostrym smaku. Jest to bardzo nietypowa roślina jadalna i nie wszsycy powinni ją spożywać. Sprawdź do jakich potraw można dodawać piperz kajeński i kto może jeść owoc pieprzowca, a kto zdecydowanie nie powinien.

Owoc pieprzowca (Capsicum annuum L.) to roślina jednoroczna z rodziny psiankowatych. Pochodzi ze Środkowej Ameryki. Ciekawostką jest, że w rejonie podzwrotnikowym rośnie około trzydzieści odmian pieprzowca.

 

Owoc pieprzowca najczęściej można spotkać pod dwiema nazwami, jako pieprz kajeński lub pieprz turecki. Roślina mimo swojej nazwy, nie ma nic wspólnego z roślinami pieprzowymi. Owoc pieprzowca jest dalekim krewnym papryki węgierskiej, ale wyróżnia go dużo ostrzejszy smak. Małe, czerwone strączki są tak ostre, że mogą, a raczej powinni jeść je tylko dorośli i zdrowi ludzie.

 

Owoc pieprzu kajeńskiego ma kształt stożkowaty. Skórka jego jest lśniąca i gładka. Jest bezzapachowy, ale charakteryzuje go ostry i palący smak, który powoduje substancja zwana kapsaicyną. Pieprz zawiera także czerwony barwnik, związki karotenowe i witaminę C.

 

Roślina ta w Ameryce Południowej to składnik bardzo popularny w sosach chilli oraz tabasco. W Polsce, ze względu na mocny smak, jest stosowana bardzo rzadko.

 

W kuchni polskiej w bardzo małych ilościach może być stosowana jako przyprawa do mięsa wieprzowego, kiełbasy, a także ryb. Rzadziej jest łączona z serami i jajami.

 

Uwaga: owoc pieprzowca, ze względu na swój ostry i palący smak dodawany do potraw w dużych ilościach powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego i błon śluzowych.

 

Pieprz kajeński oprócz zastosowania w kuchni, może być również uprawiany jako roślina ozdobna. Pieprz turecki polecany jest do uprawy domowej. Sadzony w doniczce doskonale sobie radzi w warunkach pokojowych. Ozdobą tej rośliny są kwiaty oraz owoce.

Ocena: 0