Miód z nawłoci - zalety miodu nawłociowego

2023-08-30 13:33

Miód z nawłoci jest nazywany nektarem życia. Jego kwiatowy zapach jest niezwykle przyjemny. Do tego jest bardzo smaczny, słodki z lekko wyczuwalną charakterystyczną kwaśno-gorzką nutą. Ceniony przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze. Początkowo w stanie płynnym ma barwę jasnożółtą (słomkową). Dość szybko się krystalizuje, ale jego konsystencja pozostaje kremowa. Zmienia jedynie kolor na jaśniejszy.

Miód z nawłoci - zalety miodu nawłociowego
Autor: Shutterstock Miód z nawłoci wspomaga leczenie wielu chorób
Miód - jakie są jego rodzaje? Właściwości miodów

Spis treści

  1. Rzadki rarytas
  2. Właściwości lecznicze
  3. Zastosowanie w kuchni

Rzadki rarytas

Miód nawłociowy to nowa, rzadka odmiana miodu. Powstaje z nektaru nawłoci pospolitej – rośliny potocznie nazywanej mimozą, złotą rózgą lub złotą dziewicą. Ta cenna, miododajna roślina kwitnie na przełomie sierpnia i września, aż do późnej jesieni (czasem nawet do pierwszych przymrozków), dzięki czemu pszczoły mogą przetrwać zimę.

Nawłoć pospolita jest dobrze znana medycynie ze swoich właściwości antyseptycznych. Ziele nawłoci dzięki dużej zawartości flawonoidów - rutyny i kwercetyny - jest szczególnie pomocne w zwalczaniu zakażeń, stanów zapalnych układu moczowego, a także w leczeniu ran i owrzodzeń. Stosuje się ją również jako składnik ziołowych herbatek. Podobne właściwości ma również miód pozyskiwany z jej nektaru.

Właściwości lecznicze

W składzie miodu z nawłoci obecna jest rutyna i kwertecyna. Rutyna uszczelnia naczynia krwionośne, ma właściwości przeciwkrwotoczne i zapobiega nadmiernej łamliwości naczyń włosowatych. Stąd miód z nawłoci poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych. Natomiast kwercetyna ma właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Również obniżające ciśnienie tętnicze.

Miód z nektaru kwiatów nawłoci zawiera także saponiny, które działają przeciwbakteryjnie. Stąd działanie lecznicze miodu w przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych.

Miód nawłociowy ma zastosowanie w leczeniu chorób układu krwionośnego, miażdżycy, żylakach kończyn dolnych. Zalecany jest w leczeniu dróg moczowych i skąpomoczu. Łagodzi także objawy kamicy nerkowej. Miód z tej rośliny wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Zastosowanie w kuchni

Ze względu na swój smak i zapach miód nawłociowy sprawdza się również w kuchni, jako dodatek do wielu potraw.

Wybornie smakuje we wszelkich napojach. Miodem nawłociowym warto zastąpić zwykły cukier.

Miód z nawłoci ma dużą aktywność biologiczną. Dlatego należy przechowywać go w niższej temperaturze niż pozostałe rodzaje miodów, najlepiej w drzwiach lodówki. Ponadto miodem nawłociowym warto zastąpić zwykły cukier.