Majówka 2020. Jak zrobić grilla w domu, na balkonie i na działce?

2020-04-28 7:47

Zbliża się majówka, która zawsze kojarzy się z piknikami i grillowaniem w plenerze. A tu trwa narodowa kwarantanna i wciąż obowiązują obostrzenia dotyczące dystansu społecznego. Jak grillować bez wychodzenia z domu? Oto sprytne triki na rodzinne grillowanie w domu, na balkonie i na działce.

Majówka 2020. Jak zrobić grilla w domu, na balkonie i na działce?
Autor: Shutterstock Grillowanie to nasz narodowy sport. Jak grillować w czasie pandemii?

Spis treści

  1. Prywatna posesja lub ogródek działkowy
  2. Na tarasie, na balkonie
  3. W domu
  4. Co do grilla?

Coraz cieplejsze i dłuższe dni zachęcają by rozpalić grilla. Jak to zrobić, gdy przymusowa kwarantanna zatrzymała nas w domu? Nie wolno przecież grillować w miejscach publicznych. Pół biedy, jeśli mamy własny ogród lub działkę. Co jednak z tymi, którzy mają tylko taras lub balkon? A co gdy nie ma się żadnego z tych udogodnień? Na wszystko znajdzie się sposób. 

Sprawdź koniecznie: Majówka 2020. Czy można zrobić grilla? Przepisy i zasady

Prywatna posesja lub ogródek działkowy

W świetle obowiązujących przepisów antykoronawirusowych można grillować na prywatnej posesji lub we własnym ogródku działkowym. Ale w gronie bliskich, domowników, z którymi mieszkamy. Nici zatem ze spotkań rodzinnych przy grillowanej karkówce. Za nielegalne zgromadzenie większej liczby osób przy pieczonej nad żywym ogniem kiełbasie kara może wynieść od 5 do 30 tys. złotych. 

W ogrodzie możemy używać wszystkich rodzajów grilla. Możemy dymić grillem węglowym. Używać grilla gazowego, którego rozpalenie jest dziecinne proste. Możemy używać grilla elektrycznego i bezdymnego. Możemy również grillować na patelni w kuchni lub upiec wszystko w piekarniku, wynieść do ogrodu i spokojnie zjeść. 

Zobacz: Szaszłyki na grilla - 33 przepisy na pyszne szaszłyki z drobiu, mięsa, warzyw i owoców

Jeśli dopiero rozważacie zakup grilla, zastanówcie się, jaki jest wasz styl grillowania. Czy lubicie się bawić ogniem? Czy wolicie łatwe rozwiązania?

Przeczytaj: Jak wybrać dobry grill węglowy? Czym się kierować przy zakupie grilla węglowego?

Grill węglowy jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie spieszą się, mają czas na rozpalanie ognia, rozżarzenie węgli i utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Grill gazowy jest niewątpliwie szybki i czystym rozwiązaniem dla estetów. Wybór należy do was.

Przygotuj się: Jak rozpalić grilla? Jakiej podpałki użyć?

Na tarasie, na balkonie

Na tarasach i balkonach stanowiących integralną cześć budynku wielorodzinnego nie wolno grillować na węglu drzewnym, ze względu na uciążliwość dymu. Ale nie oszukujmy się, nie każdy lubi też smród spalenizny. Za grillowanie i dymienie na balkonie można zapłacić mandat w wysokości 500 złotych. 

Jeśli jednak jesteście szczęśliwymi posiadaczami balkonu lub tarasu to możecie wykorzystać grille bezdymne oraz elektryczne. Z resztą w tym względzie wybór jest duży. 

Grille bezdymne są mniej uciążliwe. Uwalniają nas też od konieczności trzymania się blisko gniazdka elektrycznego. Producenci takich grilli twierdzą, że można używać ich nawet na balkonie... Nie wiemy, nie mamy doświadczenia i nie namawiamy. 

Taki grill bezdymny ma specjalną komorę, do której wsypuje się niewielką ilość węgla drzewnego. Grill wyposażony jest w system wymuszonego obiegu powietrza, który podsyca zapalone paliwo i szybko nagrzewa urządzenie, jednocześnie rozwiewając dym. Wymuszony obieg powietrza zasilany jest bateriami (typu paluszki AA). Można kontrolować moc obiegu powietrza, a tym samym temperaturę opiekania grillowanych potraw. 

Zobacz: Mięso z grilla - 21 pomysłów na udane grillowanie

Wypróbujcie elektryczne grille stołowe. Zupełnie inne wrażenia smakowe zyskacie na grillu teflonowym, inne na ceramicznym lub marmurowym. Grille kontaktowe i składane pozwalają opiekać mięso z dwóch stron na raz. 

Wypróbuj: Tataki. Co to za technika kulinarna? Jak grillować po japońsku?

Raclette to urządzenie do przygotowania potraw w małych patelenkach. Zazwyczaj wyposażone jest w dodatkowy płaski grill teflonowy, który można wykorzystać do przygotowania kiełbasek lub kotletów. W patelenkach można zapiekać mięso, ryby, warzywa oraz jajka z dodatkiem sera. Wyobrażacie to sobie pyszne kąski i ciągnący się ser? Pyszności! 

Sprawdź: Raclette! Co to jest i jak je urządzić? Składniki, porady i przepisy

Urządzenia do fondue także się sprawdzą w balkonowej scenerii. Wystarczy podgrzewacz na tealighty, ser, białe wino i dobry humor. 

Wypróbuj: Fondue serowe - przepis na ucztę serową 

Patelnie i garnki elektryczne to również radość wspólnego oczekiwania na posiłek. Można na oczach domowników przygotować z półproduktów pyszny posiłek i cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami. 

Polecamy: Sosy do dań z grilla - 22 przepisy na pyszne grillowe dipy

Wykorzystajcie także zwykłe domowe opiekacze do sandwiczy i tostery. Można w nich przygotować tortille i wrapy. Wystarczy przygotować składniki, a potem samodzielnie zawijać je w placki i zapiekać. Zabawa przednia!

W domu

Tutaj tylko pozornie grill jest niemożliwy. Grillowanie potraw jest stare jak świat. W domowej kuchni możemy grillować na patelni, na grillu elektrycznym oraz w piekarniku z funkcją grill.

Nauka prawidłowego używania patelni grillowej wymaga trochę czasu, jednak zdecydowanie warto go poświęcić, aby zyskać wyśmienite potrawy. Na co koniecznie musimy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model? Spytaliśmy o to eksperta:

- Kompletując sprzęt do grillowania, pamiętajmy o kilku elementach. Przede wszystkim znajdujące się na dnie patelni grillowej wypustki powinny być wysokie. To właśnie między nimi gromadzi się tłuszcz wyciekający w trakcie smażenia. Dzięki temu nie wsiąknie on z powrotem w potrawę. Grubość ścianek też ma znaczenie dla równomiernego rozgrzewania patelni i utrzymywania wysokiej temperatury. Równie ważna jest tzw. wylewka. Pozwoli łatwo odlać tłuszcz po grillowaniu bez obawy o pochlapanie blatu czy kuchni. Wybór takiej patelni sprawi, że dania będą wyglądać i smakować tak jak przygotowane na ogrodowym grillu – wyjaśnia Grzegorz Kozieł, ekspert marki Zwieger produkującej między innymi patelnie, garnki i noże.

Grillowanie na patelni wymaga od nas umiaru w używaniu tłuszczu. Suchą patelnię żeliwną lub aluminiową powleczoną teflonem należy rozgrzać. Mięsa i warzyw nie marynujemy w tłuszczu. Rozgrzaną patelnie lekko smarujemy tłuszczem za pomocą pędzelka i od razu smażymy. Nadmiar tłuszczu nie potrzebnie się pali, a dym roznosi po całym mieszkaniu. 

Wypróbuj: Mielone na patyku z piekarnika lub grilla    lub   Szaszłyki z ziemniaków i kiełbasy z grilla lub piekarnika

Tak samo należy postępować w przypadku grilla elektrycznego używanego w zamkniętym pomieszczeniu i to nawet przy szeroko otwartych oknach. 

Warto rozpatrzyć grillowanie w piekarniku. Bo to zdrowsza i mniej dymiąca alternatywa. Ruszt należy wsunąć pod górne grzałki. Piętro niżej wstawić blachę z wodą. Dzięki temu, skapujący tłuszcz nie będzie się palił na dnie piekarnika. Po grillowaniu wystarczy usunąć zakrzepły tłuszcz z wody, a resztę wylać i umyć blachę. 

Poza tymi możliwościami, możecie jeszcze wykorzystać opiekacze do sandwiczy i tostery

Eksperymentuj: Grillowana tortilla z kurczakiem i warzywami 

Spróbujcie także grillować lub piec kremowy ser z pleśnią taki jak camembert lub brie. Do stopionego sera podajcie bagietkę i białe wino. Palce lizać!

Polecamy: Camembert z sosem truskawkowym - przepis na przystawkę z grillowanego sera

A jeśli nie grillujecie? To po prostu zróbcie piknik w parku lub na dywanie. 

Przeczytaj: Sekrety udanego pikniku - nie tylko jedzenie!

Co do grilla?

Nie samym przypieczonym mięsem człowiek żyje. Do grillowych przysmaków nie zapomnijcie podać świeżego lub tostowanego pieczywa. Chrupiących sałatek ze świeżych warzyw oraz owoców sezonowych. 

Zainspiruj się: Sałatki na grilla - 25 pomysłów na urozmaicenie grillowego menu

Nie zapomnijcie również o napojach. Nic tak nie gasi pragnienia jak domowa lemoniada, czy sangria. 

Wypróbuj: Lemoniada cytrusowa - przepis na lemoniadę z cytryn, limonek i pomarańczy   lub   Domowa sangria owocowa - hiszpański sposób na ochłodę

Bawcie się chwilą, korzystajcie z tego, co życie wam podsuwa i nie rozmyślajcie nad utraconymi możliwościami. 

A może macie własne patenty na udane grillowanie w domu, na balkonie lub działce? Piszcie do nas na adres beszamel@grupazpr.pl Czekamy na wasze pomysły! 

Artykuł opracowały dla Was: Anna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska