Domowe przetwory - kiedy warto je robić?

Domowe przetwory - kiedy warto je robić?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Ratafia, zwana też nalewką adwentową, to likier z dodatkiem wielu rodzajów owoców.

Domowe przetwory kojarzą się z dzieciństwem i "babcinymi" przysmakami. W letnie popołudnia, gdy przyniesiemy do domu kosze owoców i warzyw, praca przy ich przygotowaniu może być też okazją do spotkania rodzinnego, tworzenia własnych przepisów, przekazywanych później z pokolenia na pokolenie.

Przetwory najlepiej robić wtedy, kiedy jest czas dojrzewania owoców i warzyw, czyli między czerwcem a wrześniem. Zawierają wówczas najwięcej witamin i mikroelementów, są najsmaczniejsze i – co równie ważne – najtańsze. Kupując owoce i warzywa rosnące na miejscu, przyczyniasz się do oszczędności energii zużywanej na długi transport. Dlatego na domowe przetwory wybieraj warzywa i owoce z najbliższej okolicy. Robienie przetworów idealnie wpisuje się w ideę „eat local” – „jedz lokalnie”, wykorzystuj więc rodzime sezonowe owoce i warzywa – truskawki, maliny, jabłka, porzeczki, pomidory, ogórki.

 

  • Najlepiej, żeby owoce i warzywa pochodziły z upraw ekologicznych.

  • Nie powinny też rosnąć w sąsiedztwie fabryk, zakładów chemicznych, trakcji komunikacyjnych.

  • Jeśli nie masz ogródka, kupuj je u sprawdzonych producentów.

  • Wybieraj okazy w pierwszym gatunku, zdrowe, dojrzałe, ale nie przejrzałe, świeże, dobrze zabarwione – tylko takie są najbogatsze w składniki odżywcze.

Przetwory najlepiej czują się w miejscach chłodnych i ciemnych, ale przewiewnych. Temperatura powinna być dodatnia, lecz niezbyt wysoka, w okolicy 10°C (dzięki zaciemnieniu sosy, konfitury i dżemy nie stracą koloru i witamin). Najlepiej więc przechowywać je w chłodnej piwnicy lub nieogrzewanej spiżarni. Bardzo często jednak do dyspozycji mamy jedynie półki w szafkach kuchennych.

Szafka, w której je umieścimy, powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła (kaloryfera, kuchenki), a jej budowa musi gwarantować dopływ powietrza. Świetnie sprawdzają się szafki z ażurowymi drzwiczkami o niewielkim prześwicie, które jednocześnie zapewniają zaciemnienie i odpowiedni dostęp powietrza. Zimą przetwory w kuchni warto przechowywać w pobliżu okna, czyli w niższej temperaturze. Latem przetwory powinny być trzymane z dala od promieni słonecznych.

W kuchni z powodzeniem można przechowywać przetwory z dodatkiem cukru, czyli konfitury, dżemy czy soki. Likiery i nalewki można umieścić nie tylko w szafkach kuchennych, ale bufetach i komodach w salonie lub gabinecie. Marynaty i kiszonki czują się lepiej w zdecydowanie zimniejszych miejscach, więc powinniśmy wygospodarować miejsce w lodówce.

Najlepiej, by dżemy, kompoty, konfitury, ogórki, pikle i inne specjały zostały zużyte w ciągu roku. Jeszcze lepiej spożyć je do wczesnego lata, czyli do pierwszych zbiorów nowych owoców i warzyw. I to nie dlatego, by opróżniły się słoje i półki na następne zaprawy. Zbyt długo przechowywane domowe przetwory tracą nie tylko na smaku i wyglądzie, ale także na jakości – mogą zacząć się wytwarzać w nich bakterie beztlenowe.

Ocena: 2