Jabłka: jak je przechowywać w domu, jak zachować świeżość jabłek na dłużej

Jabłka: jak je przechowywać w domu, jak zachować świeżość jabłek na dłużej

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Jak zachować świeżość kupionych jabłek? To ważne pytanie

Jedną z największych jesiennych przyjemności jest gryzienie chrupkiego, tryskającego sokami jabłka. Kupując jabłka, wybieramy te najbardziej soczyste. Jak przechowywać jabłka w domu, jak zachować ich świeżość na dłużej? To proste. Czytajcie dalej.

Jak kupować jabłka?

Kupując jabłka, wybieraj te bez brązowym, miękkich plam i przebarwień. Jabłka odgniecione, zasinione będą się psuć i po kilku dniach je wyrzucisz. Jabłka zdrowe mają nienaruszoną skórkę i żadnych plam i siniaków.

Kiedy myć jabłka?

Kupionych jabłek nie myj od razu. Skórka jabłek naturalnie pokryta jest woskiem. Wosk chroni wnętrze jabłka przed wysychaniem oraz drobnoustrojami. Umyte jabłka szybko będą się psuły. Dlatego umyj jabłko, dopiero nim wbijesz w niego zęby.

Jabłka na stół?

Jabłka na stole lub blacie kuchennych zachowają świeżość najwyżej kilka dni. Nie wkładaj jabłek do papierowej torebki nie pozostawiaj ich w temperaturze pokojowej. Zamknięcie jabłek w papierowej torbie przyspiesza ich dojrzewanie. Jabłka w cieple wydzielają niewielkie ilości etylenu, który przyspiesza procesy dojrzewania i rozkładu. Jabłka wyłożone na stół należy zjeść, jak najszybciej.

Jabłka w lodówce - najlepszy sposób

Aby zachować świeżość jabłek należy je przechowywać w dolnej szufladzie lodówki. Szufladzie przeznaczonej na warzywa i owoce. Jabłka przed włożeniem do szuflady należy włożyć do foliowej torebki i zrobić w niej kilka otworków, aby jabłka mogły swobodnie oddychać. Jabłka z marketu lub dyskontu sprzedawane są w takich właśnie torbach, więc wystarczy je po prostu włożyć do szuflady na dole lodówki. W ten sposób jabłka można przechowywać do 3 tygodni.

 

Ocena: 3,9
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).